Kitaplar • 29 Haziran 2018
Yazar: Nevin Alkan

3-10 AY ARASINDA BEBEĞİME NELER OKUDUM?

Merhabalar, ilk 2 yazımı okumuş olanlar hatırlayacaktır.  Venüs’le okuma ve hikaye anlatma serüvenimiz o daha mini minnacıkken başlamıştı. Yeni doğmuş ya da henüz 2-3 aylıktan itibaren bebeğe ne okuyabilirim sorusu hakikaten kolay cevaplanamıyor. Bu nedenle yeni anne-babalara bizim okuduklarımız arasından seçerek önerilerde bulunmak istiyorum. Faydası olursa ne mutlu bana. 🙂

Venüs şu anda 12 aylık. Aşağıdaki 6 kitap da 3-10 ay arasında okuduklarımızdan ilk seçmeler. Devamı bir sonraki yazımda yer alacak. Keyifli okumalar.

1.  Sevimli İnek Tombik (3 Ay – 3 Yaş)

Kızım Venüs’e okumaya başladığım ilk kitaplardan biri Sevimli İnek Tombik. Net Çocuk Yayınları’ndan çıkan kitap, “Dostumuz Hayvanlar” serisine ait. Kızım henüz doğmamışken, yine bir gün çocuk kitaplarını kurcalıyordum, bu kitabı gördüm ve hikayesine bayıldım!

Sevimli İnek Tombik’in bugün doğum günüydü. Sabah çok heyecanlı uyandı ve çiftlikte dolaşmaya başladı. Ama herkeste bir gariplik vardı! Kimsecikler doğum gününü kutlamıyordu. Herkes “Merhaba Tombik” diyip yanından geçip gidiyordu. En sevdiği arkadaşı Eşek Karakaş bile kutlamadı doğum gününü... Tombik gerçekten çok üzüldü. Bütün gün yalnız başına, canı sıkılarak dolaştı. Akşam oldu, ahıra döndü. Bir de ne görsün! Her yer süslenmiş, tüm arkadaşları toplanmış, onu bekliyordu. Hep birlikte bağırdılar. “İYİ Kİ DOĞDUN TOMBİKK!” 🙂

Kitabın sayfaları kalın kartondan, içindeki resimler rengarenk ve kocaman, çiftlik hayvanlarının her birini görebilirsiniz. Yemyeşil kırlar, masmavi nehirler, rengarenk çiçekler de içeren bu iç açıcı kitap miniklerin de çok ilgisini çekecektir.

Özellikle son sayfadaki parti şapkalı sevimli hayvanlar görülmeye değer. 🙂 Kitabın bu kısmında ben son derece heyecanlı ve mutlu bir şekilde İYİ Kİ DOĞDUN TOMBİK şarkısını söylüyorum ve Venüs de alkışlayarak ve olduğu yerde zıplayarak bana eşlik ediyor.

Bu kitabı sevme sebebim:  1- Sıcacık hikayesi 2- Rengarenk sayfaları 3- Hikaye anlatımından sonra üzerinde bol bol konuşabileceğimiz, bir sürü şey öğrenebileceğimiz resim içeriği.

Serinin diğer kitapları:Sevimli Civciv Çiki, Sevimli Köpek Bobi , Sevimli Kuzu Kıvırcık, Sevimli Kedi Sarman


2. Ce-ee Haydi Beni Bul! (3 Ay – 3 Yaş)

Yine Net Çocuk Yayınları’ndan bu sefer “Maskeli Kitabım”  sersinin en beğendiğim kitabı. Adı üstünde her sayfası maske olan bir kitap. Sayfalar yine kalın karton. Açtığınızda her bir sayfada bir çiftlik hayvanı var. Göz kısımları delik. Yüzünüze tuttuğunuzda HOPPP inek oluyorsunuz, HOPPP kuzu, HOOP paytak bir ördek, yada bir tavuk. Gıt Gıt Gıdaaak Yumurtam Sıcaaak. İnanmazsan gel de baaak. 🙂

Her sayfada o hayvanın hangi sesi çıkardığını ve neler yaptığını içeren 2 cümlelik metin var. Onun dışında koskocaman resimlerden oluşuyor. Bebeklerin çok ama çok ilgisini çekiyor. Açıkçası ben metinleri pek okumuyorum da daha çok “Ali Baba’nın Çitfliği” şarkısını söyleyerek kullanıyorum maskeli çiftlik kitabını. Tabi Venüs çook ilgiyle dinliyor ve izliyor. 🙂

Kitap yaş grubuna göre pek çok etkinlikle beslenebilir.  Şarkı eşliğinde kullanırsanız bebeklerin pek sevdiği müzik aletlerinden marakaslar, davullar da size eşlik edebilir. Hayvanların parmak kuklaları, ahşap, plastik ya da peluş  oyuncakları okumanıza eşlik edebilir. Daha büyük yaş gruplarına bu hayvanlar hakkında daha detaylı bilgi verilebilir. Hafta sonu yapılan çiftlik ziyaretlerinde bu sevimli hayvanların gerçekleri ile minikler tanıştırılabilir.

Bu kitabı sevme sebebim:  1- Maskeli olması nedeniyle orijinal buluyorum.  2- Her miniğin sevdiği “Ali Baba’nın Çiftliği” şarkısına kitapla eşlik edebilmek benim de Venüs’ün de çok hoşuna gidiyor. 3- Yaratıcı ve bilgilendirici pek çok etkinliğe açık bir kitap.

Serinin diğer kitapları:  Ce-ee Haydi Beni Bul – Orman, Ce-ee Haydi Beni Bul - Sevimli Dostlar


3. Eğer Mutluysan Yüzünden Okunur (6 Ay – 3 Yaş)

Bu kitabı kızıma 11. Çukurova Tüyap Kitap Fuarı’ndan aldım. T.İş Bankası Yayınları’ndan. Ocak 2018’de. Venüs 6.5 aylıktı. Ve bir süredir Eğer Mutluysan Alkışla şarkısını çok neşeyle söylüyor ve oyunlar oynuyorduk. Kendisi de bu etkinliğe bayılıyordu. Bu kitapta da düğmeye bastığınızda söz konusu şarkının melodisi çalıyor. Venüs buna bayılacak diyerek hiç düşünmeden çantama attım ve eve gittiğimde hemen kızıma sundum.

Venüs kitabı incelerken ben düğmesine bastım, müzik başladı ve Venüs tam anlamıyla donakaldı. Sonra pek de ağlama huyu olmayan kızım dudaklarını büzdü ve mızıldanmaya başladı. Kitaplara çok alışkın olmasına rağmen kitaptan ses çıkması fikri pek hoşuna gitmedi. “Kitapsın sen kendine gel, be ses çıkarması ya!” diyordu sanki. 🙂

Ben de kitabı kaldırdım, 3 gün sonra yine önüne koydum ve yine aynı sert tepkileri verdi. Sonra kitabı yok ettim. 1 ay kadar çıkarmadım. Venüs 8 ayı doldurmuştu ki tekrar kitap önüne geldi vee “Aman Allah’ım annecim bu ne harika bir kitap, bugüne kadar nerdeydi?” der gibiydi. Biraz araştırınca 8. A-ayda bebeklerin beyin dalgalarının farklı çalışmaya başladığını öğrendim. Gelişimleri açısından algıların çok ama çok açıldığı bir dönem olduğu için siz kitapsever annelere böyle bir not düşmek istedim. Kitap kalın karton sayfalardan oluşuyor. Her sayfada dans eden mutlu hayvan resimleri ve birer cümle var. Resimler çok canlı. Bir adet de düğme var ve basınca müzik çalıyor.

Bu kitabı sevme sebebim:  1-Minik bebeklerin basmayı öğrenme (ince motor gelişim) dönemine katkı sağlıyor. 2- Bebeklerin çok sevdiği bir şarkıyı içeriyor. 3- İçerisinde çoğu kitapta, oyuncakta karşınıza bol bol çıkan Safari (Orman) Hayvanları Aslan, Zürafa, Fil, Maymun, Zebra olduğu için güzel bir tekrar oluyor.

Serinin diğer kitapları:  Mavi  Tren, Kırmızı İtfaiye Arabası, Can ve Nil, Küçük Elif’in Koyunları, Miyav


4. Oyun Zamanı (6-18 Ay)

Pearson Yayınları’ndan “Bebek Dokun ve Hisset” serisinden olan bu kitabın kalın karton sayfalarının her birinde bir resim ve bu resimle ilgili birkaç ifade var. Ve resimlerin bir kısmı kabartmalı.  Örneğin, ilk sayfada 1 çiçek var. Çiçeğin orta kısmı pütür pütür. Son sayfada sincap ve köpek var. Köpeğin kulakları, sincabın kuyruğu tüyden yapılmış Bebek dokunduğunda hissedebiliyor. Her sayfada hemen hemen farklı bir doku var.

Bu kitabı kızımın anneannesi hediye etti. Venüs kitapla son derece ilgili, o minicik dokuları buluyor. Tek tek dokunuyor. Ve en son köpekle sincabı açıyor ve dakikalarca tüyleri ile uğraşıyor. Gerçek bir kedi köpeğe neler yapabileceğini gözümde canlandırabiliyorum. Elmyra’yı hatırlar mısınızz? 🙂 Kitabın boyutları bizim elimizden küçük ve kare. Miniklerin ilgisini çekmesinin bir başka nedeni de bu bence.

Bu kitabı sevme sebebim:  İçerisindeki çiçek, top, rüzgar gülü, bisiklet gibi resimlerle etkinliklere açık bir kitap. Örneğin, rüzgar gülünde rüzgar gülümüzü çıkarıp üfleyerek ilgi çekebiliyoruz.

Serinin diğer kitapları:  Hayvanlar, İlk Kelimeler, Vınn! Vınn! Vb.


5. Hayvanlar (3-24 Ay)

Net Çocuk Yayınları “Minik Kitaplarım” serisinden ilk edindiğimiz bu miniminnacık kitap bence her bebekte olmalı. Boyutları yaklaşık 7-8 cm, kare benzeri bir şekilde. Bebeğin eline çok uygun, kavraması çok kolay. Her sayfasında bir hayvan resmi var. 11 karton yaprak yani 22 sayfadan oluşuyor. Kuş, kedi, köpek, zürafa, fil vs vs... Sayfalarda hayvanın isminden başka metin yok. Bir şey anlatıp anlatmamak size kalmış.

Venüs sabahları bu kitabı alıp dakikalarca incelemeyi çok seviyor. Ben de bu gibi zamanlarda onu kitabı ile baş başa bırakıyorum. Birlikte okuduğumuzda ise bazen hayvanların tek tek isimlerini söylüyorum, bazen hayvanları tanıtan kısa cümleler kuruyorum (Filin kocaman kulakları, uzun bir hortumu var gibi) ve bazen de hayvanları konuşturarak komik hikayeler anlatıyorum.

Bu kitabı sevme sebebim:  1-Minicik boyutu ile çok çok sevimli.  2-Çantamızda rahatlıkla taşıyoruz. Bizimle her yere gelebiliyor. Arabada da sıkıldığı zaman oynayabiliyor.  3- Venüs çok seviyor.

Serinin diğer kitapları:  Vücudumuz, Sayılar, Renkler ve Şekiller, Taşıtlar.


6. Banyo Kitabım – In The Jungle (2-12 Ay)

Banyo kitapları minicikken kitapla tanıştırmak istediğimiz bebeklerimiz için çok çok uygun. Bondigo markasından aldığım “In The Jungle” yumuşacık bir kitap, bebek ısırabilir ama koparamaz (dişi yokken) kitabı taşıması ve sayfaları çevirmesi çok kolay. Renkler çok canlı. Bebeğin çok dikkatini çekiyor. Kitapta hiç metin yok.

Venüs şu anda 10 aylık. Ben banyo kitabını bugüne kadar banyoda  hiç kullanmadım 🙂 Normal zamanda da bu kitapla çok ilgileniyor. Diğer hayvan kitabı gibi hikayeler, tekerlemeler eşliğinde okuyoruz. Onun dışında arabada, evde tek başınayken de bu kitapla başbaşa vakit geçirebiliyor. Ben bu markayı kullandım ama başka markaların da banyo kitapları bulunuyor.

Bu kitabı sevme sebebim: 1-Yumuşacık ve çok hafif, çantada kolayca taşınıyor. 2-Canlı renkler ve ses çıkaran yapı ilgi çekiyor. 3-Karmaşık resimler olmadığından ilk aylardan itibaren uygun.

Serinin diğer kitapları:  In the Ocean


3-10 AY ARASINDA BEBEĞİME NELER OKUDUM?” ile ilgili 5 yorum

  1. inanılmaz faydalı olmuş henüz doğacak yeğenime şimdiden herşeyi hazırlarken kitap önerileri çok işimize yarayacak😍 teşekkürler Venüs😘

  2. Çok guzel anlatmışsın yine,bebeğim için kitap seçiminde yol gösterici 😀çok teşekkür ederiz

  3. Edindiklerini paylastikça çoğaltmayı seven insan her zaman tahmininden daha fazlasina kavusacaktir. Yeni.bebişlerini senin oñerilerinle büyutebilecekler ne şanslı Nevinciğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.