Blog

OYUNUN İLİŞKİDEKİ GÜCÜ

OYUNUN İLİŞKİDEKİ GÜCÜ

Oyunlar, çocukların kontrol hissini deneyimledikleri nadir anlardan biri. Kontrol edemedikleri birçok durumun olduğu hayatlarında, bir şeyleri kontrol ediyor olma hissi çocuklar için sağaltıcı ve rahatlatıcı. Çocukları yönlendirmediğimiz oyunlar, saçma oyunlar, gücün çocukta olduğu oyunlar, fiziksel temas içeren oyunlar, işbirliğine dayanan oyunlar gibi çocuğa iyi gelecek birçok oyun türü mevcut. Bu tür oyunlar oynamak sizin için alışılmadık olabilir. Fakat kendinize bir şans verin.

WIMMEL KİTAP TÜRÜNÜ TANIYALIM

WIMMEL KİTAP TÜRÜNÜ TANIYALIM

Almanca’da Wimmelbilderbuch ismiyle anılan çocuk kitapları, yan yana iki sayfa boyunca, sadece küçük küçük çizimlerle insanlar, hayvanlar, nesneler ve olaylar üzerine resimli hikayeler anlatan bir sessiz (yazısız) kitap türü. Gelin bu kitap türünü tanıyalım ve Türkiye’de bulabileceğimiz benzer örneklere göz atalım.

ÇOCUĞUNUZUN GARDIROBUNU SADELEŞTİRMEK

ÇOCUĞUNUZUN GARDIROBUNU SADELEŞTİRMEK

“Bir çocuğun “dünya”sını sadeleştirdiğinizde, olumlu değişimin ve gelişimin önünü açarsınız.” der “Daha Sade Bir Hayat” kitabının yazarları Kim John Payne ve Lisa M. Ross. 4 senedir sadeleşme üzerine çalışmalar yapan ve instagram hesabında @bi.sade ismiyle bu yolculuğunu anlatan Adile Köse, çocuğunuzun gardırobunu sadeleştirme konusunda bizlere küçük tüyolar verdi.

18-24 AY ARASI ÇOCUĞUMLA NELER OKUDUK?

18-24 AY ARASI ÇOCUĞUMLA NELER OKUDUK?

18 aydan sonra bebeklerimiz genelde yürümeyi ve koşmayı keşfetmiş ve bundan başka pek bir şeyle ilgilenmez oluyorlar. Böyle bir dönemde genellikle etkileşimli kitapları seçerek kızı Venüs’ün ilgisini çekmeye çalışan Nevin Alkan, bizler için 6 kitap önerisi derledi. Kitapların hepsi uzun süreli, yani 2 yaşından sonra da okunabilecek nitelikli, keyifli seçenekler.

ÇOCUĞUM SON DÖNEMDE NEDEN DAHA KOLAY AĞLIYOR / ÖFKELENİYOR?

ÇOCUĞUM SON DÖNEMDE NEDEN DAHA KOLAY AĞLIYOR / ÖFKELENİYOR?

Ağlamanın ya da öfke nöbetlerinin nedenleri basit olaylar gibi görünse de gerçek nedenler biraz daha derinde yatıyor olabilir. Bu nedenler, özlenen arkadaşlar da olabilir, uzun süredir duygusunu çok yoğun hissettiği kaygılı ebeveynleri de. Bu bakış açısından bakamadığımızda dudaklarımızdan dökülen ilk cümle: “Bunda ağlanacak bir şey yok.” olur. Oysaki her zaman, vardır.

ÇOCUKLAR İÇİN SESLİ KİTAP, E-KİTAP VE VİDEO KİTAP ÖNERİLERİMİZ

ÇOCUKLAR İÇİN SESLİ KİTAP, E-KİTAP VE VİDEO KİTAP ÖNERİLERİMİZ

Çocukların kitaplarla büyümesi, kitaplara dokunması, resimleriyle hayallere dalması tabii ki en güzeli. Ancak dijitalleşen dünyanın kitaplarla ilgili sağladığı kolaylıklardan da faydalanabiliriz. Kitapları sesli olarak dinlemek, animasyon olarak izlemek yada dijital ortamdan okumak da mümkün. Evde kaldığımız bu günlerde çocukların ekran kullanımında faydalı içerikler sunmak isterseniz sesli kitaplar, e-kitaplar veya animasyonları olan kitaplar güzel bir seçenekler olacaktır.

ÇOCUĞUM NEDEN TEK BAŞINA OYUN OYNAMIYOR?

ÇOCUĞUM NEDEN TEK BAŞINA OYUN OYNAMIYOR?

Eğer son zamanlarda aklımıza bu soru sık sık takılıyorsa, kendimize şu soruları sorabiliriz: “Her zaman bu şekilde olan durum kendini şuan daha yoğun bir şekilde mi hissettiriyor?” yoksa “Kendi başına oynamakta zorlanmayan çocuğum pandemi sürecinde zorlanmaya mı başladı?”. Bu konu ile ilgili neler yapabileceğinizi Psikolojik Danışman Elzem Güçlü Arslan’ın yazısında bulabilirsiniz.

KARDEŞLER ARASI İŞBİRLİĞİ

KARDEŞLER ARASI İŞBİRLİĞİ

Kardeşlerin zaman zaman birbirleri ile çatışmaları ya da birbirlerine karşı öfke, üzüntü gibi duygular beslemeleri son derece doğaldır ve kabul edilmelilerdir. Amacımız, bu duygular yıkıcı davranışlara neden olmadan, duygularının farkında olmaları, bu duygularıyla başa çıkabilmeleridir. Ve ebeveyn olarak bizler, çatışmaları pekiştirmek yerine çocukların kendi problemlerine çözüm üretebilmeleri konusunda onlara destek olabiliriz.

ÇOCUKLARDA RUTİNLERİ UYGULAMANIN 4 YOLU

ÇOCUKLARDA RUTİNLERİ UYGULAMANIN 4 YOLU

Rutinler çocuklar için çok önemlidir. Bir sonraki aşamada onları neyin beklediğini bilmek güven verir. Bu zorlu süreçte yeni rutinlerinizi oluşturmak, günü planlamak, çocuğunuza ve kendinize özel alanlar açmak için günlük rutin kartlarını kullanabilirsiniz. Bu rutinler i uygularken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları ise yazımızda bulabilirsiniz.

ÇOCUKLARLA ADANA MÜZESİ ‘Nİ KEŞFEDELİM

ÇOCUKLARLA ADANA MÜZESİ ‘Nİ KEŞFEDELİM

Adana modern bir müze kompleksine 2017 Mayıs ayında kavuştu. Öncelikle Arkeoloji ve Mozaik bölümleri açılan müzenin , Tarım, Sanayi, Kent ve Etnografya Müzesi bölümleri de açılması planlanıyor. Çukurova’nın köklü tarihinin anlatıldığı, çocuklarınızla birlikte mutlaka gitmeniz gereken müzeyi Nisan 2020 itibariyle sanal olarak evinizden de gezmeniz mümkün.

ÇUKUROVA 13. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ÇOCUK ETKİNLİK TAKVİMİ

ÇUKUROVA 13. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ÇOCUK ETKİNLİK TAKVİMİ

Çukurova 13. Kitap Fuarı bu yıl 4-12 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. Sizlere programda yer alan çocuk kitabı ve ebeveyn kitabı yazarlarını derledik. Detaylı programa yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çocuklarımızın yazarlarla ve kitaplarla buluşması çok değerli hatıralar yaratacaktır, bu güzel fırsatı kaçırmayalım.

ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLERİN OKULA UYUM SÜRECİ

ÇOCUKLAR VE EBEVEYNLERİN OKULA UYUM SÜRECİ

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzdan ayrılmak, onu ‘bıraktığınız’ için yaşadığınız suçluluk duygusuyla baş etmeye çalışmak sizin için zorlayıcı olabilir. Ama kesinlikle kabul edilmesi gereken doğal bir süreçtir. Önemli olan, bu süreçte çocuğunuzun ihtiyaçları ile kendi ihtiyaçlarınızı ayrımlaştırabilmenizdir. Çocuğumun ihtiyaçları konusunda bilmem gerekenler neler olabilir?

12. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ETKİNLİK TAKVİMİ (ÇOCUKLAR İÇİN)

12. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ETKİNLİK TAKVİMİ (ÇOCUKLAR İÇİN)

Çukurova 12. Kitap Fuarı bu yıl 5-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. Sizlere programda yer alan çocuk kitabı ve ebeveyn kitabı yazarlarını derledik. Detaylı programa yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çocuklarımızın yazarlarla ve kitaplarla buluşması çok değerli hatıralar yaratacaktır, bu güzel fırsatı kaçırmayalım.

İHMAL VE İSTİSMAR KONULU KİTAPLARDAN SEÇMELER

İHMAL VE İSTİSMAR KONULU KİTAPLARDAN SEÇMELER

Bu ay çocuklarda ihmal ve istismar konulu kitaplara yer vermek istedik. Deniz Işık çocuklarımızın anlayacağı dilden basit ve etkileyici anlatımlı kitapları sizler için derledi. Kimlere güvenebiliriz, mahremiyet, iyi sır kötü sır, kaybolunca ne yapmalıyız gibi çocukları mutlaka bilgilendirmemiz gereken konuları, onlara eğlenceli bir dille aktarmaya ne dersiniz?

3-10 AY ARASINDA BEBEĞİME NELER OKUDUM?

3-10 AY ARASINDA BEBEĞİME NELER OKUDUM?

Nevin Alkan’ın kızı Venüs’le kitap okuma ve hikaye anlatma serüveni kızı daha mini minnacıkken başlamıştı. İlk 3 ay okuduklarını sitemizde yer alan, önceki iki yazısında bizlerle paylaşmıştı. Nevin’in büyüyen Venüs ile 3-10 Ay arasında okuduğu 6 kitap, yeni anne-babalara işlerini kolaylaştıracak nitelikte. Kitapların iyi yönleri, içerikleri ve etkinlik önerileri yazımızda.

PEARSON ÇOCUK KİTAPLARINDAN SEÇMELER

PEARSON ÇOCUK KİTAPLARINDAN SEÇMELER

Bu ay Deniz Işık, kızının ve kendisinin çok severek takip ettiği ve kitaplarını çok başarılı bulduğu Pearson Yayınları’ndan seçtiği bazı kitap önerilerinden bahsedecek bizlere. Deniz Işık’a göre Pearson çocuk kitaplarının hepsinin ortak özelliği konularının çok farklı olması, önyargıları kırması, “Hadi canım, bu kadarda olur mu?” dedirtmesi. Bu durum çizer ve çevirenle de birleşince çok güzel çalışmalar sunuyor biz okuyuculara.

OKULA DÖNÜŞ (TATİL YORGUNLUĞU)

OKULA DÖNÜŞ (TATİL YORGUNLUĞU)

Çocuklarımızın tatil sonu okula iyi dönebilmeleri için öncelikle tatili iyi geçirmeleri gerekir. Tatili iyi geçirmek bolca yatmak, dilediğince cep telefonu ve bilgisayar ile zaman geçirmek değildir. Böyle olursa tatilden yorgun ve dinlenmemiş dönerler. Bütün bir dönem içinde kazandıkları çalışma disiplini de kaybolur gider. Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul’un çocuklara sömestr tatili için önerilerine kulak verelim.

3 AYLIK BEBEĞİME İLK HANGİ KİTABI NASIL OKUDUM?

3 AYLIK BEBEĞİME İLK HANGİ KİTABI NASIL OKUDUM?

Venüs tam 3 aylık olduğunda annesi Nevin ona ilk kitabını okudu. Bundan önce sadece siyah beyaz kartlara baktığından rengarenk sayfalar Venüs için farklı bir deneyim oldu. İlk okuma deneyiminde hangi kitabı tercih etti, ne zaman okudu, nasıl okudu, oturamayan bir bebeğe hangi pozisyonda okudu, okumaya ne kadar süre ayırdı, nasıl oldu da minik bir bebek aynı kitapla 3 ay boyunca ilgilendi merak ediyorsanız devamını bir anne gözüyle hazırlanan yazımızda bulabilirsiniz.

ÇOCUĞUMA YEMEĞİNİ NASIL HAZIRLAYABİLİRİM?

ÇOCUĞUMA YEMEĞİNİ NASIL HAZIRLAYABİLİRİM?

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını nasıl kazandırabiliriz? Sabah kahvaltısında, öğle ve akşam yemeklerinde nasıl tabaklar sunabiliriz? Sağlıklı beslenmeye dair birçok püf noktası, örnek tabaklar, en favori ve dengeli yemek kombinleri ve en önemlisi çocuklar için sağlıklı yemek tarifleri yazımızda. Temel sloganımız ise; TABAĞI RENKLİ TUT!

11. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ETKİNLİK TAKVİMİ (ÇOCUKLAR İÇİN)

11. KİTAP FUARI İMZA GÜNLERİ VE ETKİNLİK TAKVİMİ (ÇOCUKLAR İÇİN)

Çukurova 11. Kitap Fuarı bu yıl 6-14 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek. Sizlere programda yer alan çocuk kitabı ve ebeveyn kitabı yazarlarını derledik. Hem detaylı programa, hem de özet tabloya yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çocuklarımızın yazarlarla ve kitaplarla buluşması çok değerli hatıralar yaratacaktır, bu güzel fırsatı kaçırmayalım.

DUYGULARINIZDAN GERÇEKTEN ÇOCUĞUNUZ MU SORUMLU?

DUYGULARINIZDAN GERÇEKTEN ÇOCUĞUNUZ MU SORUMLU?

“Yemeğini yemediğinde çok üzülüyorum.” veya “Odanı topladığın zaman çok mutlu oluyorum.” cümlelerini sizlerde kullanıyor musunuz? Peki çocuğunuzun başkalarına bağımlı bir birey olmasını veya kendisini değersiz hissetmesini ister misiniz? İşte bu cümleler ile sorular birbirinden bağımsız gibi görünseler de aralarında sıkı bir ilişki var. Çocuklarla iletişimimizde onlara kimi zaman davranışlarımızla kimi zaman sözlerimizle bazı mesajlar veririz.

YENİ YIL RUHUNU YANSITAN ÇOCUK KİTAPLARI

YENİ YIL RUHUNU YANSITAN ÇOCUK KİTAPLARI

Hayat aslında her gün benzer ritminde akıp giderken, yılın bu son günlerinde içimizde bir sevinç dalgası gezinmeye başlamıyor mu? Geride kalanlardan çok, önümüzdeki günlere baktığımız yegâne zamanlar. Bu yıl bitmeden çocuklarınızla okuyabileceğiniz veya yılbaşı hediyesi olarak satın alabileceğiniz, içinde yeni yıl esintileri olan beğendiğimiz kitaplardan bahsetmek istiyoruz sizlere.

6-9 AYLIK BEBEKLER İÇİN DUYUSAL OYUN ÖNERİLERİ

6-9 AYLIK BEBEKLER İÇİN DUYUSAL OYUN ÖNERİLERİ

Bazen bebekleri oyalamanın, onları eğlendirmenin kolay bir şey olduğunu sanıyoruz, ta ki eğlendirmenin dışında onları geliştirecek neler yapabiliriz diyene kadar. Biri 28 aylık diğeri 7 aylık iki kızı olan Esra Acar duyusal oyunlara, evde etkinliklere büyük merak duyuyor ve araştırdıklarını kafasına yatarsa evde uygulamaya çalışıyor ve artılarını gördüklerini bizlerle paylaşıyor.

0-6 AYLIK BEBEĞİME NE OKUYABİLİRİM, NE ANLATABİLİRİM?

0-6 AYLIK BEBEĞİME NE OKUYABİLİRİM, NE ANLATABİLİRİM?

Bu araştırmayı yapanlar bilir; çocuk kitaplarının çoğu 2 yaş ve üzeri içindir. 6-12 ay için hazırlanmış olanlar bir elin parmağını neredeyse geçmez. 0-6 ay içinse kitap bulmak imkansızdır. Doğuma 1 ay kala tüm kitapçıları gezip, çocuk kitaplarını bir bir okuyan ve kendi bebeğine okuyabilecekleri arasından seçtiği kitaplarla kızının kitaplığını o doğmadan hazırlayan Nevin Alkan’ın önerileri sizleri bekliyor.

DÜZENLEDİĞİMİZ EBEVEYN SOHBETLERİNDEN DETAYLAR

DÜZENLEDİĞİMİZ EBEVEYN SOHBETLERİNDEN DETAYLAR

Adana’da Çocuk Olmak ve Elzem Güçlü Arslan’ın yolları bir Temmuz günü kesişti. Proje fikirleriyle dolu ufak bir toplantı sonrası, ebeveynlere dokunabilmek ve daha çok fayda sağlayabilmek için “Ebeveyn Sohbetleri” projesini hayata geçirmeye karar verdiler. Fikir küçük gruplarla bilgilendirici, keyifli, sıcak, herkesin fikrini rahatlıkla söyleyebileceği sohbet ortamlarının sağlanmasıydı. Şimdiye kadar 4 güzel sohbet gerçekleştirdik.

BİR ÇOCUĞA KENDİSİNİ NASIL YETERSİZ HİSSETTİRİRSİNİZ?

BİR ÇOCUĞA KENDİSİNİ NASIL YETERSİZ HİSSETTİRİRSİNİZ?

Bir çocuğa kendisini yetersiz hissettirmek için “Sen yetersizsin.” demenize gerek yoktur. Böyle hissettirmenin birçok farklı yolu vardır. Ebeveynler olarak zaman zaman bu yollara girip çocuklarınıza kendilerini yetersiz hissettiriyor olabilirsiniz. Bazen de bunu fark edip yolunuzu değiştirmek isteyebilirsiniz. Peki, yolunuzu değiştirmeniz için yapmanız gerekenler neler?

HİÇBİR STRES HAYAL GÜCÜMÜ ELİMDEN ALMAYI BAŞARAMADI

HİÇBİR STRES HAYAL GÜCÜMÜ ELİMDEN ALMAYI BAŞARAMADI

Mustafa Yoğurtçu, kendi deyimiyle 2 kız çocuğu babası. Bizim deyimimizle muhteşem çocuk kitapları yazarı. “Gökkuşağını Gören Köpek” ve “Benim Babam Bir Kahraman” şu an piyasada olan 7-8 yaş üstü çocuk kitapları. Yenileri de sırada. Kahramanmaraş’ta yaşıyor ve Dil Sanatları ve Drama Öğretmenliği yapıyor. Adana dediğimizde ise ikinci memleketim, yeniden doğduğum şehir diyecek kadar bizden biri.

ÇOCUĞUNUZA OKULA UYUM SÜRECİNDE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

ÇOCUĞUNUZA OKULA UYUM SÜRECİNDE NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?

“Sabahları evden çıkarken çok zorlanıyor, asla okula gitmek istemiyor.”, “Okul ile ilgili hiçbir şey anlatmıyor.”, “Pazartesi gününden itibaren tatile kaç gün kaldığını sormaya başlıyor.”, “İlk iki gün çok güzel gitti sonra ağlamaya başladı.” Eğer bu cümlelerden herhangi birini okuduğunuzda içinizden “Evet, aynen öyle!” diyorsanız, sizin de okula uyum sürecinden geçen bir çocuğun ebeveyni olduğunuzu söyleyebiliriz.

BİR ANNEDEN TUVALET EĞİTİMİ HİKAYESİ

BİR ANNEDEN TUVALET EĞİTİMİ HİKAYESİ

Bir anne olarak size kızımla tuvalet eğitimine nasıl başladığımızı ve neler yaşadığımızı anlatmak istiyorum. Bu konuda bir uzmanlığım yok, ancak ilham vermek adına hikayemizi paylaşıyorum. Açıkçası ben de çoğu anne gibi tuvalet eğitimini gözümde büyütüyordum. Çünkü 2,5 yaşındaki kızım gün içerisine neredeyse 1,5 litre kadar su içiyor, geceleri 3-4 defa su için uyanıyor ve sabahları bezi inanılmaz dolu kalkıyordu.

DÜZENLEDİĞİMİZ DÖRT KÜTÜPHANE ETKİNLİĞİNDEN DETAYLAR

DÜZENLEDİĞİMİZ DÖRT KÜTÜPHANE ETKİNLİĞİNDEN DETAYLAR

Kütüphane ile tanışma ve hikaye okuma etkinliklerimizin amacı çocukları küçük yaştan kütüphanelerle tanıştırmak, kitap sevgisini aşılamak, sorumluluk bilincini geliştirmek ve farklı etkinliklerle ücretsiz kullanım hakkına sahip olduğumuz kütüphanelerimizin işlevselliğini arttırmaktır. Şimdiye kadar düzenlediğimiz dört kütüphane etkinliğinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

SONUCUNDA ANNE OLACAKSIN DESELER, YİNE AYNI ŞEYLERİ YAŞARIM

SONUCUNDA ANNE OLACAKSIN DESELER, YİNE AYNI ŞEYLERİ YAŞARIM

Çiğdem Sezer, namı diğer “Mühendis Anne”. Anne olma hikâyesi hayatının dönüm noktası. Tam 7 sene sürüyor, tüp bebek tedavileri, zorlu bir hamilelik dönemi ve doğum. Bu hikayeyi herkesle paylaşmak istiyor ve “Kızım Çizdi Ben Yazdım” böyle ortaya çıkıyor. Kitaptaki çizimler kızı Yaren’e ait. Mühendis Anne’yle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

ANNELERDEN YOĞURT MAYALAMA TARİFLERİ

ANNELERDEN YOĞURT MAYALAMA TARİFLERİ

Adanalı beş anneden sizin için denenmiş yoğurt mayalama tarifleri aldık. Başlangıç sürecinde Google’a “YOĞURT NASIL MAYALANIR” yazan veya annelerinden tarif alan bu anneler seneler içindeki tecrübeyle kendi doğrularını buldular. Pastörize süt, köy sütü, kâsede mayalama, makinede mayalama derken çeşitlilik çok, bakalım siz kendinize en yakın olan hangi tarife karar vereceksiniz.

OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLUR MU?

OYUNCAĞIN CİNSİYETİ OLUR MU?

Günümüzde çoğu meslek ve ebeveyn rolleri her iki cinse de hitap etmektedir. Çocuklarımız ister erkek olsun ister kız, oyuncaklarıyla tencerede yemek pişirmek, tamirat yapmak, ütü yapmak gibi oyunlar oynamasını desteklemeliyiz. Belki de oğlunuz gelecekte çok ünlü bir aşçı, kızınız ise rallici olacak, kim bilebilir? Bunlar olmasa bile, bu sayede gelecekte kendine yetebilen, daha güçlü ve özgüvenli anne ve babalar olacaklardır.

ATATÜRK’Ü ÇOCUKLARA ANLATMAK

ATATÜRK’Ü ÇOCUKLARA ANLATMAK

Atatürk’ü anmak sadece fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak mıdır? Yoksa daha ziyade onu anlamaya ve anlatmaya mı çalışmalıyız? Özellikle çocuklarımıza Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini aşılayabilmek, çağdaş ilke ve inkılapların değerini öğretmek ebeveyn olarak hepimizin görevidir. Bu yazımızda Atatürk sevgisini çocuklara yaşatabilmek için önerilerde bulunuyoruz. Keyifli okumalar.