Müzik • 04 Haziran 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

AKUSTİKA ÇOCUK – ŞARKILARIYLA ÇOCUKLARI MUTLU EDEN GRUP

Akustika Çocuk, çocuk şarkıları çalan bir müzik grubu, 4-11 yaş çocukları için interaktif konserler veriyorlar. Dinlediğinizde siz de çocukluğunuza dönüyorsunuz. Yeni ve anlamlı sözler, güzel müzik, beraber söylenen şarkılar, farklı enstrümanlar, bol zıplama, neşe kahkaha hepsi bir arada.

Türkiye’de bu işi yapan sayılı insanlardanlar. Kardeş grupları İzmir’de Şubadap Çocuk, çocuk şarkıları çalan müzik grubu anlayışı onlarla başlamış. Çok güzel şarkıları var, Akustika Çocuk konserlerinde onların şarkılarına yer veriyor, kendi bestelerinden de söylüyor. Akustika Çocuk’un beste sayısı arttıkça albüm çıkarma planları da yaklaşıyor.

O kadar güzel bir grup ki, hastanelerin onkoloji servislerini ziyaret ediyorlar, oradaki çocuklara şarkılar söyleyerek, hastalıklarının kemoterapiyle değil, müzikle, sevgiyle, mutlulukla geçeceğine inanıyorlar ve inandırıyorlar. Okullarda, kreşlerde, şenliklerde, hatta parklarda şarkı söylüyorlar. Atatürk Parkı'nda bazı haftasonları düzenlenen #parkındalık etkinliğinde onlarda var, "Parklar bizim yaşam alanımız, gelin birlikte nefes alalım" sloganıyla, yoga, masal, kahvaltı gibi toplu yapılan aktivitelerle birlikte yine çocuklara şarkı söylüyorlar.

Mayıs ayında özel bir okulda konserlerini dinleme fırsatı yakaladım, öncesinde biraz sohbet ettik. 2016 Ekim ayında bir araya geliyorlar, ortak noktaları müziği ve çocukları sevmeleri. Yaşları 25-40 arasında değişiyor. Beni karşılayan Nisa, o kadar sıcak ki, sahneden ona sarılasınız geliyor, mesleği oyunculuk, Akustika Çocuk’ta ukulele çalıyor ve vokal yapıyor, onun güzel sesiyle şarkılar daha güzelleşiyor. Grubun diğer üyelerinden Serdar saksafon ve flüt çalıyor, o da vokalde, grubun enerjisini arttıran, çocukları coşturan kişi diyebiliriz. Hüseyin psikoloji öğrencisi, gitar çalıyor, grubun tüm üyeleri gibi o da sıcakkanlı, sahnede tüm çocuklara pozitif enerjisi geçiyor, o da aynı zamanda vokal yapıyor. Diğer müzisyenlerden Bülent, perküsyon çalıyor ve Akustika Çocuk’a ev sahipliği yapan Akustik Kültür’ün kurucularından. Doğuş bas gitar, Hazal ise keman çalıyor.

Amaçları yeni çocuk şarkıları kültürü oluşturmak, TRT zamanından kalan klasikleşmiş, artık sözlerindeki anlamı düşünmeden dinlediğimiz çocuk şarkılarına, yeni alternatifler kazandırmak. Çocuk şarkıları festivali düzenlenmesi ve bunun yaygınlaşması en çok istedikleri şeylerden. Bir çocuğun bu kadar çok enstrümanın sesini canlı olarak ve kendi yaşına uygun şarkılarla dinlemesi, görmesi, yaşaması, eğlenmesi sizce de çok güzel bir deneyim değil mi? Ben şehrim ve çocuklarımız adına Akustika Çocuk’un Adana’da kurulmasına çok mutlu oldum, onları tanıtmak, yaymak ve dinlemek, onların bu işi daha büyük kitlelere taşımalarını, herkesin faydalanmasını ve mutlu olmalarını sağlayacaktır. Dinleyelim, dinletelim, konserlerini kaçırmayalım!

İki tane şarkının sözlerinin sizlerle paylaşıyorum, okuyun ve ne kadar naif ve güzel olduklarına siz karar verin.

Şubadap: (Söz ve beste: Şubadap Çocuk)
Şubadap şubadap şubi ,şubadap şubadap şubidap
Şubadap şubadap şubi, şup şup şubi şu
Denizler mavi olurmuş neden neden?
Mevsimler hep değişirmiş nasıl nasıl?
Ben anlamazsam anlatamam ki, bulurum yolumu deneye yanıla
Ateş mi yakar, güneş mi batar, sorular dünyalar kadar

Renkler kardeştir (Söz ve beste: Akustika Çocuk)
İşte kardeşim yeşil
Çimen olmuş yayılmış, parkta oynamış
İşte kardeşim mavi
Gökyüzünü boyamış, denize dalmış
İşte kardeşim pembe
Pamuk şeker boyamış, gülmüş haline
İşte kardeşim sarı
Güneş olmuş parlamış, bizi ısıtmış
Yeşil, mavi, pembe, sarı
Uçurtmamın kanatları
El ele el ele tutuşunca
Birlikte olurlar gökkuşağı

Ayrıca, İzmir'deki kardeş grupları olan Şubadap Çocuk'un şarkılarını bu linkten dinleyebilirsiniz: http://www.subadapcocuk.org/albumler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.