Oyun • 02 Nisan 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

BİR YAŞ DOĞUM GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ

Doğum günlerine giderken en çok zorlandığımız konu hediye seçimidir, yaşına uygun mudur, aynısından var mıdır, faydalı mıdır derken kararsız kaldığımız çok olur. Hem arkadaş doğum günleri için hem de kendi çocuğunuzun bu yaşlarda zevkle oynayacağı hediye seçeneklerini sizin için derledik. Hepsi hala bebeklik dönemi olan 1-2 yaş aralığında oynamaya başlayabileceği ürünler. Tabi çocuklar gelişimlerine ve ilgi alanlarına göre kimini oynamaya 1 yaşında, kimini 1,5 yaşında kimini ise 2 yaşına doğru tercih etmeye başlayabilir. Yazımızda Adana’da yaşayan ve çocuk büyüten annelerimizin oyuncak favorilerinden de faydalanabilirsiniz. Keyifli okumalar.

1. Ahşap Tutmalı veya 2 Parçalı Puzzle (Yapboz)

Genellikle 1 yaşından itibaren ahşap tutmalı yapbozlar, 18 aydan sonra ise 2 parçalı yapbozlar çocukların ilgisini çekmeye başlar. El-göz koordinasyonunu, ince motor becerilerini ve eşleştirme yeteneklerini geliştirmeye faydası olduğu gibi, şekiller üzerine konuşarak kelime haznelerini de geliştirirler. Orchard, Melissa Doug, Djeco gibi dünyaca ünlü markaların güzel ve faydalı yapbozları olduğu gibi, farklı markalarda da çok çeşitli modellere rastlamak mümkündür.

*Bizim 1-2 yaş aralığındaki favori oyuncağımız Melissa&Doug ahşap takmalı yapbozlar oldu. Baran’la figürler üzerinde konuşmak, doğru yerleri bulmasında ona destek olmak ve başardığında kutlamak çok keyifli vakit geçirmesini sağladı.

Gül Türkmen ve oğlu Baran (2)

2. Pedalsız İlk Bisikletim

Bisikletler çocuğun kaba motor becerilerini geliştirmesi, dengesini kurmayı öğrenmesi ve enerjisini atması açısından faydalıdır. Çocuğun yeni yürümeye başladığı bu dönemde dengesini ve dikkatini geliştirmesi için de yardımcı olacaktır. Henüz pedallı bisikletleri kullanamadıklarından pedalsız olan yürüme bisikletlerini seçmek gerekir. 1 yaşından itibaren kullanılan yürüme bisikletleri, yere sağlam basan 3 veya 4 tekerlekli modellerdir, çocuk ayaklarıyla sürükleyerek ilerler.

Mini Micro Scooterları 1 yaşından itibaren oturaklı olarak bisiklet gibi güvenle kullanacakları gibi, yere sağlam basmaya başladıktan sonra iki aşamalı ayarlanabilen gidonuyla oturaksız şekilde de scooter olarak kullanabilirler. Pedalsız bisikletlerde Toddle bike, Fisher Price ve Neomoto’nun plastik modelleri, Hape ve ELC’nin ahşap modelleri, Alman Pukylino markasının ise metal modeli vardır. Çoğu modeli Türkiye’de bulmak zor olabilmektedir, bu konuda Türkiye’deki muadillerine veya yurtdışı sitelerine bakılabilir.

3. Müzik Aletleri

Çocuğa her yaşta, farklı türlerde kaliteli müzik dinletmek gelişimi için önemlidir. Yaşına uygun müzik aletleri hem gelişimi için fayda sağlarken, hem de çocuğun keyif almasını sağlar. Ksilofon, davul, piyano, gitar gibi müzik aletleri sayesinde notalara kulak dolgunluğu artarken, sakinleştirici bir etki de oluşur. Çok çeşitli markaların ritm setleri müzik dinlerken çocuğun ritm duygusunu geliştirerek eşlik etmesini sağlar. Sihirli orkestra yine birkaç markada olan müzk aletlerinin seslerini ayırt etmesini sağlayan eğlenceli bir oyuncaktır.

*B.Toys markasının köpek şeklindeki gitarı Tibet’e 1 yaş doğum günü hediyesi olarak gelmişti. O günden beri en sevdiği oyuncak diyebilirim. O kadar fazla ve kaliteli şarkı seçeneği var ki, biz bile dinlerken keyif alıyoruz. Farklı modları sayesinde notaları da tanıyabiliyor.

Begüm Kardeşler ve oğlu Tibet (2)

4. Lego ve Bloklar

1 yaş, çocukların lego ve bloklarla ileri seviye oynaması için erken olmasına rağmen keşfetmeleri açısından başlangıç niteliğinde olacaktır. 18 aydan sonra legoları ve küpleri üst üste dizebilir ve bundan keyif almaya başlarlar. 2 yaşına doğru ise genellikle kendi kendilerine oynadıkları ve ebeveynlere nefes aldırdıkları en sevilen oyuncaklar arasında yer alırlar. Başlangıç için Lego markasının başlangıç grubu Lego Duplo ürünleri uygun olacağı gibi, çok büyük parçalı mega bloklar veya sağlıklı ahşap bloklar da önerilebilir. Kule yapabileceği çeşitli oyuncaklardan da zevk alırlar,boyuna kadar gelen karton küpler hem zararsız hem eğlenceli olacaktır.

*Oğlumun 1-2 yaş aralığındaki favori oyuncağı Lego’ydu. Renkli ve farklı şekillerdeki parçalar bize istediğimiz hikayeyi yaratma şansı sağlıyor ve sınırsız seçenek sunan bir oyuncağa dönüşüyor. Bunun yanında parçalarla uğraşması da ince motor becerilerinin gelişiminde oldukça etkili oluyor. Oğlum şu an 3 yaşına gelmek üzere ve favori oyuncağı Lego’ya düşkünlüğü artarak devam ediyor.

Ece Akmanlar Koç ve oğlu Ozan (3)

5. İtmeli Çekmeli Oyuncaklar

Yürümeye yeni başladıkları veya hala emekleyip yürüme alıştırmaları yaptıkları bu dönemde, itmeli veya çekmeli oyuncaklar en sevdiklerindendir. Evin içerisinde bir o yana bir bu yana çok önemli bir iş yapıyormuşçasına gezinmeye bayılırlar. Yürüme yardımcısı itmeli oyuncakların yanı sıra, yürümekte artık ustalaştıkları 18 ay ve sonrasında market arabası, puset gibi bir amaca hizmet eden ve içerisini doldurup gezebilecekleri oyun kurabilecekleri oyuncaklara ilgileri daha fazla artmaya başlar. Aslında yollardaki oyuncak tezgahlarında, pazarlarda satılan eski model sopalı tekerlekler, arabalar ve süper marketlerdeki gerçek minik market arabaları en basitinden ama en eğlendikleri itmeli çekmeli oyuncaklardan oluverir.

*Ela çok hareketli bir çocuk olduğu için mekanizmalı ve güç sarfiyatı gereken oyuncaklar her zaman ilgisini çekti. Bu nedenle 1-2 yaş aralığındaki favori oyuncağımız “oyuncak pusetler” ve “oyuncak market arabaları” oldu. Çünkü onları itip yön vermek Ela için çok eğlenceli oldu.

Tuba Kızıklı ve kızı Ela (2)

6. Tamir ve Mutfak Oyuncakları

Yine genellikle 18 ay ve sonrası oyunla taklit yetenekleri iyice arttığından tamir setleri, mutfak setleri gibi oyuncaklar, anne ve babaları taklit ederek öğrenmelerini ve eğlenmelerini sağlar. Çeşitli markaların tamir ve mutfak setleri rol yaparak oynamalarını sağlar ve anne baba etkileşimini de arttırır. Çekiş bloğu yine kendine zarar vermeyeceğini düşündüğünüz aydan itibaren çok eğlendikleri oyuncaklar arasındadır.

7. Yumuşak Oyuncaklar

Aslında 1 yaşından önce de çocuklar yumuşak oyuncakları sevmeye başlar, onlara sarılır ağzına sokar ve rahatlarlar. Uyku arkadaşı da bunlardan biridir. Uyurken ayrılık kaygısını dindiren, onu rahatlatan destek olan bir arkadaştır. Tabi bu oyuncakların anti alerjik materyallerden yapılmasına ve ağza alındığında zarar vermemesine dikkat etmek gerekiyor.

Zamanla anne ve babalarının da yardımıyla çocuklar parmak kuklaları, bez bebekler, peluş oyuncaklarla oyunlar kurmaya başlarlar. Waldorf felsefesinde bez bebekler gelişim için önerilen oyuncaklardandır. Çocuğumuzun yapmasını veya yapmamasını istediğimiz bir şeyi bu oyuncaklarla, çocuk duymuyormuş gibi dedikodusunu yapmak ya da bu oyuncakların üzerinde saç kesimi, giyinme gibi faaliyetleri gerçekleştirmek ya da parmak kuklalarını konuşturarak oyunlar kurmak, çocuğunuzun hem hayal gücünü geliştirmesine destek olacak, hem de gelişimine katkıda bulunacaktır.

8. Etkinlik Oyuncakları

Kumla oynamanın çocuğun parmak kaslarını geliştirmesi gibi fiziksel katkıları olduğu gibi, kumun fiziksel özelliklerini keşfederken zihinsel katkısı, diğer çocukların oynamalarını izlerken ise sosyal katkısı ve kumun iyileştirici etkisiyle rahatlama gibi katkıları bulunmaktadır.

Çocuğun sanatsal yanını geliştiren parmak boyaları, boya kalemleri ve oyun hamurları ise yine gelişimleri ve kendi kendilerine yaratıcılıklarını geliştirmeleri için en güzel araçlardır. Bırakın yönlendirmeyi kendi hayal güçlerini kağıda, oyun hamuruna yansıtsınlar.

*1-2 yaş aralığında Efe'yle en çok oyun hamurları ile oynadık. En güzel setleri ise Mothercare markasında satılan ELC ürünlerinden bulduk. Oyun hamuru çocukların hem ince motor becerilerini hem de hayal gücünü geliştiriyor. Efe'yle değişik figürleri yaparak renkleri, şekilleri, hayvanları öğrendik.

Yuliya Güzel ve oğlu Efe (2,5)

BİR YAŞ DOĞUM GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ” ile ilgili bir yorum

  1. çocuk sahibi olmadığı için ya da çocuğu çoktan büyümüş olduğu için bu dönemde bebeğe ne hitap ederdi diye kara kara düşünenlere çok çok faydalı bir yazı olmuş 🙂 teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.