Çocuk Dostu Mekanlar • 18 Şubat 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ÇOCUK DOSTU RESTORAN VE KAFELER NASIL OLMALI?

Çocuk Dostu Restoran ve Kafeler Nasıl Olmalı?

Günümüzde ailelerin çocuklarıyla sosyalleşme ihtiyacı arttıkça, restoran ve kafeler de çocuk dostu olma yönünde çeşitli adımlar atmaya başladı. Özellikle Adana’da bu tarz mekanların sayısı hızla artıyor. 2020 yılında Adana’daki çocuk oyun alanlı restoran ve kafelerin İstanbul’dakinden bile fazla olduğunu tahmin ediyoruz.

Adana’da yer alan “Çocuk Dostu Restoranlar” ‘a ise, çektiğimiz fotoğraflar ve kısa bilgilerle internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Peki her oyun alanı olan restoran veya kafe gerçekten çocuk dostu mudur? Ebeveynlerin bu tarz mekanlardan asgari beklentileri nelerdir?

@adanadacocukolmak instagram sayfamızda bu konuyla ilgili bir anket gerçekleştirdik. Hem kendi belirlediğimiz kriterlerin önem sırasını oyladık, hem de ne gibi farklı beklentiler olduğunu yorumlarla derledik. Yaklaşık 1.000 aileden gelen yorumlarla ebeveynlerin beklentilerini sizlere sıralamak istiyoruz.

Hem ailelere, hem çocuk dostu olma yolundaki mekanlara fikir vermesi dileğiyle.

1. Sigara içilen alanlar çocuklardan uzak olmalı veya tamamen sigara içilmemeli

Çocukların oturduğu veya oynadığı hiçbir alanda sigara içilmemesi önemlidir. Oyun alanının üç masa ilerisinden sonra sigara içiliyorsa, her ne kadar üstü açılıp havalandırılsa da bu mekan aslında sigara dumanına maruz kalır. Anketimizde en çok oyu bu madde almıştır ve ilk sıraya yerleşmiştir.

2. Menüde çocuklara uygun ve sağlıklı yiyecek seçenekleri olmalıdır

Porsiyonları daha küçük olduğu, hamburger, pizza dışında da sebze ve meyve alternatiflerinin keyifli bir şekilde sunulduğu menüler aileleri mutlu edecektir.

3. Emzirme ve bebek bakım odası

Bebekli ailelerin rahat etmesi ve en büyük hakları olan emzirme ve bebek bakımını tuvaletlerde değil, ayrı temiz odalarda gerçekleştirmesi yine ailelerin en çok talep ettiği maddelerdendir. Daha da ileriye gidersek bu odalara bebek bezi, ıslak mendil, tek kullanımlık alt değiştirme örtüleri ile zenginleştirilmesi hizmet kalitesini arttıracaktır.

4. Kullanışlı ve temiz mama sandalyelerinin bulunması

Artık hemen hemen her restoran ve kafede mama sandalyeleri bulunmaktadır. Ancak bu sandalyelerin hantal, kumaş kaplı veya temiz olmaması kullanımı zorlaştırmaktadır. Daha pratik, kolay hareket ettirilebilen, temizlenmesi kolay mama sandalyeleri tercih edilmelidir. Mama sandalyelerinin her misafirden sonra temizlenerek masa bölümlerinin streç ile kaplanması veya tek kullanımlık örtüler verilmesi gibi seçenekler de hizmet kalitesini arttırabilir.

5.Oyun alanı temiz olmalı ve yeterli çeşitlilikte oyuncak yer almalı.

  • Temizlik yine burada da çok önemli. Oyun alanı düzenli olarak temizlenmeli, top havuzu gibi oyuncakların olduğu mekanlara çocuklar ayakkabılarını çıkararak girmeli.
  • Sadece top havuzu konulması bir oyun alanı için aslında yeterli değildir, farklı yaş grupları için alternatiflerin bulunması, boyama, oyun gibi etkinliklerin olması, alanın geniş, havadar ve güneş alan bir yerde olması, çocukların keyifle vakit geçirmesini sağlayacaktır.
  • Oyun alanların bulunduğu yerleri ailelerin kolayca görebilmesi önemlidir. Kamera sistemi de bazı mekanlarda kullanılmaya başlamıştır.
  • Havasız, güneş almayan alt katta izole edilmiş çocuk oyun alanları pek tercih edilmemektedir.
  • En çok gelen yorumlardan birisi ise oyun alanında sorumlu kişilerin olmasıdır. Çocuklarla iletişimi iyi, tercihen çocuk gelişimi bölümünden mezun oyun ablası veya ağabeylerin çocuklarla ilgileniyor olması en çok tercih edilen özelliklerden.
  • Yine oyun alanının sıcaklığının da çocukların üşüyeceği veya terleyeceği şekilde olmaması bekleniyor.

6. Çocuklara uygun tuvalet ve lavaboların olması

Küçük yaştaki çocukları tuvalete götürürken en büyük sıkıntılardan biri tabii ki temizliktir. Ancak tuvaletin veya lavabonun çocuğun boyuna göre olması da en az onun kadar önemlidir. Eğer tuvalet veya lavabolar çocukların boyuna göre değilse çocuk basamakları bulundurulabilir veya tuvaletlere sermek, yapıştırmak için tek kullanımlık örtüler sunulabilir.

7. Pusetle kolay girilebilmesi

Pusetli ailelerin mekana bir rampadan çıkarak kolayca girebilmesi, birden çok katlı bir mekansa asansör olması, masaların arasının puseti yerleştirmek için uygun olması gibi özellikler, bebekli aileler için çok önemlidir. Bunların hiçbiri olmasa bile puseti kaldırmaya yardımcı personeller çocuklu aileleri mutlu edecektir.

8. Çalışanların çocuklarla iletişiminin iyi olması

Yorumlar arasında yine en çok gelen cevaplardan birisi çalışanların çocuklara iyi davranması oldu. Güvenilir, samimi çalışanlar çocuklu aileler için çok önemli. Çocuklara şeker, çikolata gibi ikramların ailelerin onayı olmadan sunulması ise en istenmeyen davranışlardan.

Bunlara ek olarak gelen yorumlar arasında, yara bandı, pamuk, bandaj gibi ilk yardım malzemelerinin her mekanda bulundurulması, çocuklara özel servis, kaşık, çatalların sunulması, müzik sesinin çok yüksek olmaması, her ailenin kendi çocuğunu ara ara kontrol ediyor olması, büyük çocukların da keyif alacağı etkinliklerin yer alması ailelerin çocuk dostu bir restoran / kafeden beklentileri.

Siz de kendi beklentilerinizi yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.