Eğlence • 09 Nisan 2021
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİCİ VE EĞLENCELİ MOBİL UYGULAMALAR

Çocuklar için sunabileceğimiz hem eğitici hem eğlenceli mobil uygulamaları sizlere instagram üzerinden anket ile sormuştuk. Hem sizlerden gelen önerileri, hem bizim tavsiyelerimizi derleyerek bir yazı oluşturduk. Mümkün olduğunca ücretsiz indirilebilen ve daha az reklam içeren içerikleri tercih etsek de, bazıları içlerindeki satın almalarla reklamları kaldırabilmektedir. O yüzden okul öncesi çocuklar uygulamaları kullanırken ebeveyn desteği ve yönlendirmesi önem kazanmaktadır.

3 yaşından önce ekran kullanımı önerilmediğinden, 3 yaş sonrası için uygun olan yaşları uygulamalarını yanına belirttik. Uygulamaları sizin indirmeniz ve öncesinde çocuğunuzun gelişimine uygunluğunu test etmeniz ve onu yönlendirmeniz uygun olacaktır. Esra Acar’ın desteği ile derlediğimiz yazımıza uygulamalar hakkında yorum bırakabilirseniz hem bizler, hem okuyanlar daha çok faydalanacaktır.


KHAN ACADEMY KIDS (3-6 Yaş)

Khan Academy okul öncesi çocukları sevimli karakterlerle öğrenmeye ve keşfetmeye teşvik eden ücretsiz ve üyelik gerektirmeyen eğlenceli bir uygulama.Dili İngilizce olsa da çoğu etkinlik okul öncesine uygun olduğu ve okuma yazma gerektirmediği için çocuğunuz sizinle birlikte rahatça oynayabilecektir. Orijinal interaktif etkinlikler, kitaplar, animasyon videoları, okuma, matematik, mantık, motor gelişimi gibi yaratıcı derslerle bölümler çocukların ilgisi çekmektedir.


BIMI BOO (3-5 Yaş)

Yine okul öncesi çocukların problem çözme, mantıksal düşünme, nesneleri sıraya koyma, sayma gibi becerilerini geliştirmesine yardımcı olan bir oyundur. Birçok farklı versiyonunu indirebileceğiniz Bimiboo da bir sonraki bölüme geçmek için oynanan oyunun bitirilmesi gerekiyor. Ücretsiz olarak yüklenebilen uygulamada sık sık reklam çıkmaması oyunun avantajları arasında yer alıyor çünkü çok sık çıkan reklamlar çocukların ilgisini dağıtarak oyundan koparıyor. Uygulamanın diğer bir artısı ise uzman kişiler tarafından onaylı oyunlar içeriyor olması. Oyunlar çocukların bilişsel ve yaratıcı gelişimlerine destek olmayı amaçlıyor.


PRESCHOOL GAMES – ZOOLINGO (3-8 Yaş)

Okul öncesi çocuklar ve 1. Sınıfa giden öğrenciler için öğretici içerikler sunan Zoolingo, internetsiz olarak da oynanabiliyor.  Bir maymun çocuklara 1000’den fazla eğitici oyun sunuyor. 16 dil seçeneği bulunuyor ve içlerinde Türkçe seçeneği de var. Alfabe, sayılar, renkler, meslekler, aylar, hayvanlar gibi birçok konu işlenmektedir. Yapboz, nokta oyunları, labirentler gibi çok fazla oyun seçeneği bulunmaktadır. Ücretsiz olarak oyunların ilk bölümleri oynanabilse de, ilerlemek için üyelik gerekmektedir.


LINGO KIDS (3-8 Yaş)

Çocukların İngilizce öğrenmelerini destekleyici bir uygulama olan Lingo Kids oyunlar, aktivite, şarkı, sesli kitap ve videolar aracılığıyla İngilizce öğrenimini daha eğlenceli hale getiriyor. Sayılar, alfabe, renkler, şekiller, hayvanlar gibi 72’den fazla konu içeriyor. Uygulamayı telefon yada tabletinize indirdikten kullanacak çocuğun ismi –yaşı giriliyor ve girilen yaş’a göre kullanım süresi ayarlanıyor. İçerisinde reklam bulunmuyor.


LEGO DUPLO WORLD (3-5 Yaş)

2021 Kidscreen Ödüllü Lego Duplo’da çocuklar evlerinde oynadıkları Legolarla ekran üzerinden de oynayabilecekler. Ücretsiz olarak indirebileceğiniz uygulama oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Lego treninde erken yaş matematik becerileri edinebilir, uçak bölümünde valizleri sınıflandırabilir, pasta ve pizza bölümünde müşterilere yemek teslim edebilir, inşaat alaında inşaat araçlarıyla oynayabilirsiniz. Küçük yaşlarda çocuğuma bir şey oynatmak istiyorum ancak zararlı içerikleri olmasın hem eğlenceli hem eğitici öğeleri de olsun diyorsanız deneyebilirsiniz.


MOOSE MATH (3-7 Yaş)

Çocuklara matematiği, toplama ve çıkarmayı, saymayı, temel geometri’yi basit şekilde öğretmeyi destekliyor. Mesela belirtilen sayıdaki sebze ve meyvelerle moose juice hazırlayabiliyorlar. Ücretsiz yüklenebilen uygulamada reklamlar yok. Bunun dışında çocuklar oyun oynarken kazandıkları ödüller ile kendi şehirlerini kuruyorlar. Sayılar ve miktarlar arasındaki ilişkiyi anlamada okul öncesi seviyesindeki çocuklara destek oluyor. Khan Academy Kids tarafından geliştirilen uygulama, ebeveynlerin çocuklarının oyun içindeki ilerlemelerini inceleyebilecekleri ebeveynlere özel bir bölüm de bulunuyor.


MENTAL UP (4-13 Yaş)

Tübitak destekli ve Yıldız Teknik Üniversitesi onaylı Türk mobil uygulaması çocukların hafıza ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine destek oluyor. Çocuğunuzun yaşına göre içerikler sunan uygulamada, dikkat oyunları, hafıza oyunları, sayısal, mantık, matematik oyunları, kelime ve sözel zeka oyunları yer alıyor. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulamaya devam etmek için bir süre sonra üye olmak gerekiyor.  Günlük egzersizler yaklaşık 20 dk sürüyor ve çocukların ekrana maruz kalma süresini limitliyor.


THINK & LEARN - CODE-A-PILLAR (4 Yaş+)

Okul öncesi ve ilkokul seviyesi için kodlamaya başlangıç oyunudur. Fisher Price tarafından küçük yaş grubu çocuklar için üretilen tırtıl şeklinde bir oyuncağın, ücretsiz bir mobil kodlama oyunudur. Bir tırtılı yıldız ile belirlenen hedefe ulaştırabilmek için kod tuğlalarını kullanmak gerekmektedir. Tırtıl verilen komutlara göre her bölümde yeni yetenekler öğrenecek ve yolunu tamamlamaya çalışacaktır. Sağa, sola, yukarı, aşağı dönebilecek, dans edebilecek, yaprak yiyebilecek, tırmanacak, engelleri aşabilecek ve hatta uyuyabilecektir. Böylece çocuk ön kodlama becerileri, soru tanılama, sıralama, problem çözme yetenekleri kazanabilmektedir. Yine çocuğunuzun zorlandığı yerlerde destek olmanız daha çok eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayacaktır.


MCWHEELIE PUZZLE (4 Yaş +)

Bir strateji ve bulmaca oyunu olan Dr. McWheelie Rus yapımı bir çizgi filmin oyunlaştırılmış hali. Çocuğunuz arabaları ve bulmacaları seviyorsa bu oyuna bayılacak. Dr. McWheelie Youtube’tan izlenebilen çizgi filminde kızıl saçlı mavi tulumlu bir kız çocuğu her bölümde farklı araçlar ve trafik kuralları hakkında eğlenceli maceralar yaşıyor. Bulmaca içerikli mobil uygulama 55  bölüm içeriyor. Küçük kızın arabasıyla engelleri aşarak, mantıksal ve matematiksel sorular ile şifreleri çözerek, bölüm sonuna ulaşmasını sağlayacaksınız. Çocukların ince motor, dikkat, odaklanma ve kolay kavrama becerilerini geliştiriyor. Çocuğunuzun takıldığı yerlerde destek olup, birlikte çözümler üretebilirsiniz. Ücretsiz bir oyun olduğu için arada reklamlar çıkabiliyor.


ROBOTIZEN (5 Yaş+)

Bir robot eşliğinde çocukların bilgisayar programlama ve kodlamanın temellerini öğrenmesini sağlayan eğlenceli bir uygulama. Robotu hedefe ulaştırmak için hangi adımları atması gerektiğine siz karar vereceksiniz. Ücretsiz olan uygulama en basitten zora doğru 130 bölümden oluşmaktadır. Ancak aralarda reklamlar çıktığından istenirse ücret ödenerek reklamsız versiyonu satın alınabilir. Çocukların problem çözme, örüntü tanıma, sıralama, hata ayıklama,  mantıksal düşünme yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.


SNAIL BOB 2 (6 Yaş +)

Salyangoz Bob ödüllü bir strateji oyunu, her bölümde mantık yürüterek tehlikeleri aşmak, diğer böceklerden kurtulmak için akıl yürütmek gerekiyor. Her yaştan kullanıcının ilgisini çeken Snail Bob’ta çocuklar ebeveynleri ile birlikte çözümler üreterek eğlenceli zaman geçirebilirler. 4 farklı dünyada 120 seviye içeriyor. Gizli yıldızları ve yapboz parçalarını bulmak ise bölümleri daha da başarılı geçmeyi sağlıyor. Ücretsiz bir oyun ancak aralarda reklamlar mevcut. Ücret ödeyerek reklamsız seçeneği de indirebiliyorsunuz.


INVENTIONEERS (7 Yaş+)

2015 en iyi Nordik Çocuk Oyunu seçilen Inventioneers’te kendi eğlenceli icatlarınızı yaratabileceğiniz bir strateji oyunu. 3 farklı dünyada 45’er bölüm yer almaktadır. Her bölümde verilen görevi yerine getirmek için düzeneğe eklemeniz gereken birçok eşya veya alet vardır. Kayışlar, makasılar, aynalar, pervaneler, huniler, borular vb. Hangilerini düzeneğe nasıl eklerseniz verilen görevi başarabilirsiniz? Bunu bulmak için ailece kafa kafaya vererek düşünmeniz gerekebilir. Yetişkinlerin de ilgisini çekecek oyunda zorluk seviyesi gittikçe artmaktadır.


ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİCİ VE EĞLENCELİ MOBİL UYGULAMALAR” ile ilgili bir yorum

  1. Çok güzel görünüyor yani bilmiyorum daha denemedim şimdi deniycem umarım güzel bir programdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.