Kitaplar • 01 Haziran 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ÇOCUKLAR İÇİN SESLİ KİTAP, E-KİTAP VE VİDEO KİTAP ÖNERİLERİMİZ

Çocukların kitaplarla büyümesi, kitaplara dokunması, resimleriyle hayallere dalması tabii ki en güzeli. Ancak dijitalleşen dünyanın kitaplarla ilgili sağladığı kolaylıklardan da faydalanabiliriz. Kitapları sesli olarak dinlemek, animasyon olarak izlemek yada dijital ortamdan okumak da mümkün. Evde kaldığımız bu günlerde çocukların ekran kullanımında faydalı içerikler sunmak isterseniz e-kitaplar veya animasyonları güzel bir seçenek olacaktır. Sesli kitaplarda ise ekranı kapatarak masal tadında olan kitabı dinliyor olmak ve varsa müziklerinin tadına varabilmek, çocukları farklı hayal dünyalarına taşıyacaktır. Bol kitaplı günler dileriz.

1. Kütüphanem Cepte (Sesli Kitap)

Kültür ve Turizm Bakanlığı corona günlerinde evde kaldığımız dönemde www.kutuphanemcepte.org adresi üzerinden yetişkin ve çocuklar için Storytel işbirliği ile dinlenebilecek sesli kitapları #evdekal #seslikitaplakal sloganıyla ücretsiz olarak hizmete sundu.

Üyelik gerektirmeyen internet sayfasında, 30 Mayıs’ta baktığımızda sistemde 23 çocuk kitabı ve 17 yetişkin kitabı bulunmaktadır. Yetişkin kitapları arasında Sabahattin Ali’den Kürk Mantolu Madonna ve Dotoyeski’den Beyaz Geceler gibi klasikler, çocuk kitaplarında ise Çizmeli Kedi gibi klasik masalların yanı sıra Şermin Yaşar’dan Cingo ve Samed Behrengi’den Küçük Kara Balık gibi popüler 8 yaş üstü kitapları yer almaktadır.

Bakanlık, vatandaşlara sunulan kitapların sayısının artırılması için Storytel ve yayımcılarla iş birliği içinde çalışmalara devam edecek. Okuyucular, 30 Haziran'a kadar sesli kitaplara ücretsiz erişebilecek.


2. Kütüphanem Cepte (E-Kitap)

Kütüphanem Cepte E-Kitap ise telefonlarınıza indirebileceğiniz bir uygulama ve yine farklı kategorilerde yetişkin ve çocuk kitaplarını e-kitap formatında telefonunuzdan okumanız mümkün. Halk kütüphanesi üyeliğiniz varsa, isim soyisim ve tc kimlik numaranızla giriş yapabilirsiniz, yoksa üye ol butonuna tıklayarak e-devlet üzerinden üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Üzerinde biraz daha detaylı çalışılması gereken uygulamada bazı hatalar bulunmaktadır. Çocuk Kitapları başlığı altında bir kategori bulunmasa da, çocuk kitaplarına “Dil ve Edebiyat” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Çocuk kitaplarından, Fatih Erdoğan’ın sevilen çocuk kitaplarını buradan e-kitap formatında okumanız mümkün. Nesil Çocuk, Parıltı Yayınları gibi yayınevlerinin kitapları ağırlıktadır.

Kütüphanem Cepte E-Kitap (Google Play)

Kütüphanem Cepte E-Kitap (Apple Store)


3. Storytel (Sesli Kitap)

Storytel sesli kitap uygulamalarının en profesyonellerinden. Çocuk kitabı konusunda yine limitli içeriğe sahip olsa da, binlerce Türkçe/İngilizce sesli kitaba telefonunuzdan ulaşabiliyorsunuz. Hatta evde kaldığımız bu dönemde ilk 30 gün ücretsiz kullanım sunuyor. Sonrasında internet sitesinden üye olursanız aylık ücret 29.99 TL

Çocuk kitapları kategorisinde adet olarak çok kitap olsa da, nitelikli çocuk kitaplarından daha çok görmeyi isterdik. Kullanılması çok kolay olan uygulamayı, istediğiniz zaman durdurabiliyor, kaldığınız yerden devam edebiliyor ve notlar alabiliyorsunuz.

Bizim dikkatimizi çeken kitapları size sıralayalım: Şermin Yaşar’dan Oh Ne Ala Memleket, Merve Başcumalı’dan Havuç Kız, Klasiklerden Küçük Prens, Klasik Müzik Masallarından Mozart, Beethoven, Uyumak İsteyen Tavşan, Okçunun Sihirli Liri, Ayı Olmayan Ayı, Bergüzar Korel’in sesinden Orkestra Fareleri

Storytel (Apple Store)

Storytel (Google Play)


4. Sabancı Müzesi Sesli Çocuk Kitapları (E-Kitap / Sesli Kitap)

Sakıp Sabancı Müzesi’nin internet sayfasında "Sesli Çocuk Kitapları" Sabancı Vakfı'nın katkılarıyla Yekta Kopan tarafından yeniden seslendirildi. SSM'in geçmiş dönem sergileri kapsamında yayımlanan "Ben Picasso", "Ben Dali", "Ben Rodin", "Ben Cengiz Han", "Ben Venedik Taciri", "Ben Halı" kitaplarıyla birlikte müzenin Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu için hazırlanan "Ben Kitap" ve çocuklara küçük yaştan itibaren konservasyonun önemini anlatan "Ben Eserleri Koruyorum" kitapları müzenin internet sitesinden e-kitap ve sesli kitap olarak sunuluyor.

Ben Eserleri Koruyorum e-kitabının içerisinde, birbirinden keyifli aktiviteler de yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Sesli Çocuk Kitapları


5. Okuvaryum Dijital Hikayeler (E-Kitap / Sesli Kitap)

Okuvaryum, kendine ait karakterleri olan Türkçe hikaye kitaplarından oluşan çocuklar için tasarlanmış bir okuma platformu uygulaması. Yeni nesil dijital hikayeler sloganıyla yola çıkan okuvaryumda, 50’nin üzerinde karakter ve birçok konudaki seri altında kitaplar bulunuyor.

Evde Kal döneminde 27 kitabın ücretsiz sunulduğu platformda kitapları e-kitap olarak görme, aynı anda sesli olarak dinleme özelliği mevcut. Yeni okumaya başlayan çocuklar için okumayı teşvik edici ve kelimeleri daha kolay tanıtıcı bir özellik. Üye olmak isterseniz aylık 49,99 TL, yıllık üye olursanız %70’e kadar indirimleri mevcut.

Okuvaryum (Apple Store)

Okuvaryum (Google Play)


6. Tübitak Dergileri Ücretsiz Arşiv (E-Dergi)

Tübitak Meraklı Minik (3 yaş üstü), Bilim Çocuk (7 yaş üstü), Bilim ve Teknik (Yetişkinler için) geçmiş yıllara ait tüm dergilere, yıllara göre arşiv bölümünden ulaşmanız mümkün. Üyelik gerektirmeden evde kaldığımız bu dönemde ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Bu arşivle, deneyler, faydalı bilgilerle çocuklarla kaliteli zaman geçirmek mümkün.

Tubitak E-Dergi Arşivi


7. Oscar ve Zoe (COVID-19 Özel Baskısı) (E-Kitap)

EPFL LEARN Center ile işbirliği içinde Allison Ochs ve ekibi Edit Change Management’ta COVID-19 ile karşılaşılan zorlukları birlikte aşabilmek için bir konsept oluşturularak Oscar ve Zoe'nin hikayelerinden bir üçleme yaratarak internetten yayınlamaya karar verdi.

Evde kalma durumuyla başa çıkabilme, doğum günü kutlaması ve okulda eğitim görmenin yanısıra sosyalleşme imkanı gibi şeyleri kaçırmak, arkadaşlara duyulan özlem, çocukların etraftan duydukları ve bunlar hakkında hissettikleri konusunda, bazı aktiviteler de hazırlayarak ebeveynlere ve eğitimcilere yardım etmek amaçlandı. Mizah, duygular ve güçlü hayat dersleri, Kovan Ajans tarafından temsil edilen Gözde Eyce'nin güzel çizimleriyle harmanlandı ve ortaya macera dolu bir dostluk hikayesi çıktı.

Üçlemeye içerisinde yer alan etkinliklere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Oscar ve Zoe - Covid 19 Özel Baskısı

 


Animasyonu olan çocuk kitapları

8. IKSV Çocuk Kitapları (Sesli Kitap / Video Kitap)

İKSV, Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle 2017 yılından bu yana festival ve bienaller kapsamında altı farklı çocuk kitabı yayımladı.  Bu kitaplardan dört tanesine sesli kitap ve animasyon olarak ulaşmanız mümkün. Bu kitapların orijinallerine Türkiye’de farklı kitabevlerinden ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz. Bize en yakını şimdilik Mavi Fil Çocuk Kitabevi / Yenişehir – Mersin

1. Fanfar / Müzikli İstanbul Masalı
2. Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı
3. Opti ile Pesi : Bu Dünya Hepimizin
4. Tiyatroda Bir Gün

IKSV Çocuk Kitapları Detaylı Bilgi

IKSV Çocuk Kitapları Youtube Kanalı


9. Julia Donaldson Kitapları (Video Kitap)

Julia Donalson kitaplarının şimdiye kadar 7 tanesinin animasyonları çekildi. Önce yazarın kitabını okumak, sonra da animasyonunu izlemek pek keyifli olacaktır çocuklar için. İngilizcelerine aşağıda paylaştığımız BBC’nin kanalından ulaşabilirsiniz.

Julia Donaldson Çocuk Kitapları Animasyonları

Animasyonu çekilen kitaplar: Room on the Broom, Stick Man, The Gruffalo’s Child, The Gruffalo, The Highway Cat, Zog, The Snail and the Whale

Bazı kitapların satın alma linklerini ve animasyonlarının Türkçe dublajlı veya altyazılı versiyonlarından bulabildiklerimizi aşağıda paylaşıyoruz.

Julia Donaldson’ın Türkçe dublajlı veya altyazılı animasyonlarını aşağıdaki linklere tıklayarak izleyebilirsiniz:

1. Stick Man (Değnek Adam)

5 yaş üstü - 27 dk. : Stick Man (Değnek Adam) - Türkçe Altyazılı

2. Room on the Broom (Uçan Süpürge – İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar)

4 yaş üstü - 27 dk : Room on the Broom (Uçan Süpürge – İyi Yürekli Cadı ve 4 Kafadar) - Türkçe Dublajlı

3. The Gruffalo (Yayazula)

4 yaş üstü - 27 dk: The Gruffalo (Yayazula) - Türkçe Dublajlı veya Altyazılı

*Amazon Prime’a 1 haftalık ücretsiz üye olarak Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.

4. The Gruffalo’s Child (Yayazula’nın Çocuğu)

4 yaş üstü - 26 dk: The Gruffalo’s Child (Yayazula’nın Çocuğu) - Türkçe Dublajlı veya Altyazılı

*Amazon Prime’a 1 haftalık ücretsiz üye olarak Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz.


 

ÇOCUKLAR İÇİN SESLİ KİTAP, E-KİTAP VE VİDEO KİTAP ÖNERİLERİMİZ” ile ilgili 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.