Röportaj • 20 Aralık 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

GÜNEŞ’İN ÇOCUK ODASI

Ayten Akyüz Öz, Adana’da özel gün ve portre fotoğrafçılığı yapan bir anne. Oğlu Güneş’in odasının kapılarını bizlere açtı, hem fotoğrafladı, hem dekorasyonu ile ilgili tüyolarını paylaştı. Toprak tonlarının hakim olduğu, doğal malzemeler kullanarak dekore edilen Güneş’in keyifli odasını gelin birlikte gezelim.


Merhaba, bize kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Özel gün ve portre fotoğrafçılığı yapıyorum. Eşim Arda, 2 yaşındaki oğlumuz Güneş ve 12 yaşında köpeğimiz Sosis ile 4 kişilik bir aileyiz. Eğitim ve arkasından iş için uzun yıllar Adana’dan uzakta yaşadım. Köklerim (ailem) burada ve Adana’yı gerçekten sevdiğim için bu özleme daha fazla dayanamadım ve 4 sene önce döndüm.

Dekorasyon tarzınızdan bahseder misiniz?

Genel olarak eklektik bir tarz hâkim evimizde. Eskinin sıcaklığı ve yeninin heyecan verici dokusunu bir arada görmeyi seviyorum.

Güneş’in odasını dekore ederken, bir akımdan veya tarzdan etkilendiniz mi?

Güneş’in odasını hazırlarken en çok önem verdiğim nokta doğal olmasaydı, o yüzden genel olarak ham ahşap dokusunu görüyoruz. Montessori eğitim sistemini biraz araştırdıktan sonra kendi fikirlerimle biraz karıştırıp çocuğumun gelişimine göre dönüşebilen mobilyalar seçtim.

Dönüşebilen mobilyalardan ve odada hakim olan renklerden bahseder misiniz?

Örneğin; yatak bazası öncesinde oyun alanı idi. 1 yaş sonrasında kenarları çıkarıp bir yatak ekledik ve klasik bir Montessori yatak görünümünde oldu. 3 yaşından sonra ise ayak ekleyip yükseltmeyi düşünüyorum. Uzun vadeli ve dönüşebilen mobilyalar kullanmayı seviyorum.

Odada çoğu zaman oyuncaklardan oluşan bir kaos hakim olduğu için sakin renkler toprak tonları kullandım. Desen seviyorum, hakkımı tekstil ve duvar üzerinde kullanıyorum genellikle. Dolap olarak kullandığımız parça aslında kendi odamız için aldığımız İkea'nın bilindik beyaz şifonyeri. Zamansız bir parça ve daha sonrasında evin başka bir alanında değerlendirilebilir.

Odada düzeni nasıl sağlıyorsunuz?

Kapsül dolap mantığında alışveriş yaptığım için fazla kıyafet almıyoruz ve Konmari yöntemi ile katlayınca kolaylıkla sığıyor. Hatta aşağıdaki iki büyük çekmece oyuncak çekmecesi oldu. Kitaplar ve oyuncaklar olan kitaplık Koçtaş'tan aldığımız, aslında dik kullanılan başka bir kitaplığın parçası. Farklı sepetlerle organize edince gayet kullanışlı oluyor. Oyuncak rotasyonu yapıyoruz yani oyuncakları dönüşümlü sunuyoruz. Hem daha toplu hem de çocuğun konsantrasyonu için gerekli olduğunu düşünüyorum.

Odadaki dekoratif ayrıntılardan bahseder misiniz?

Yatak başındaki garlandı (çelenk) kendim yaptım ayrıca duvardaki artı şeklindeki stickerlar aslında siyah elektrik bandı. Biraz pinterest gezince güzel fikirler çıkıyor. Kategorize ettiğim bazı oyuncakları craft poşetleri katlayıp depolama alanı olarak kullanıyorum. Önemli olan toplu ve en sade görüntüyü elde etmek.

Çocuk odası dekorasyonunda hangi markaları tercih ediyorsunuz, nerelerden alışveriş yapıyorsunuz?

Genel olarak lokal markaları, küçük işletmeleri, el işçiliğini tercih etmeye çalışıyorum alışveriş yaparken. Bez sepetleri craft kağıttan kendim yaptım. Yatağını bir marangoza yaptırdık. Oyuncak mutfak ise hediye, markasını bilmiyorum.

Kitaplık: Koçtaş
Duvar Ahşap Geyik Pano: Rovikids
Oyun evi: Mineraworld
Masa Sandalye: Picaline
Duvar Askısı: Baran
Hasır Sepet: Kanca ev
Ahşap Fotoğraf Makinesi: Ormanca
Yer Minderi: Linens
Yuvarlak masa lambası : Ikea
Duvardaki Star Wars Tablolar : Koçtaş
Bebek Bakım Sırt Çantası: Muca

Tüm ürünleri içeren listemize ulaşmak için buraya tıklayınız.

 


GÜNEŞ’İN ÇOCUK ODASI” ile ilgili bir yorum

  1. Göze hitap eden ve huzur bulduğumuz çocukluğumuzu çocuklarımıza tanıtan sevimli çok tatlı bir oda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.