Kitaplar • 21 Mayıs 2017
Yazı ve Fotoğraflar: Süheyla Solgun

İKİ YAŞ KİTAP ÖNERİLERİ

Çocuklara kitap okumanın birçok faydası olduğunu hepimiz biliyoruz. Kitaplar, çocukların hayal dünyasının en önemli unsurlarıdır. Sınırsız hayal kurma imkanı sağlar, çocuklar için hem eğlenceli hem de eğiticidir.

Anne olarak bir bebeğin en önemli temel ihtiyaçlarının güvenli bağlanma, beslenme ve uyku olduğunu bildiğim anneliğimin ilk dönemlerinde, kitapların da en az onlar kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu düşünüyordum. Bu nedenle bebeğimin farkındalığının arttığı dönemden itibaren onu hep kitaplarla iç içe büyüttüm. Bugün baktığımda ne kadar doğru yaptığımı görüyorum. Tam anlamıyla 2,5 yaşında kitap aşkıyla dolu, günde sayısını tutamadığım kadar kitap okuduğum, okumadığımda olay çıkaran:) kitapla uyuyan, kitapla uyanan bir kıza sahip şanslı bir anneyim.

Kitap serüvenimizde bize yardımcı olan birkaç kitap önereceğim sizlere:

1. “Aç Tırtıl” - Eric Carle

1969 yılında yayımlanan kitap sayısız ödül almış. Gerçekten çocukların sevgisini kazanmış ve kazanmaya da devam ediyor. Kitapta bir tırtılın kelebeğe dönüşme hikayesi sade bir dille, canlı resimlerle; günler, sayılar, meyveler öğretilerek anlatılıyor. Mukavva kitap olarak da mevcut olduğu için çocuklar için gerçekten ideal (yırtılması zor)

Bunu ilk aldığımda bu kitap mı ödül almış demiştim açıkçası ama sonrasında çok fena yanıldım. Kızım gerçekten çok sevdi ve O’nun vazgeçilmezi oldu. Gün içerisinde sürekli okumamızı istedi. Konuşmaya başladığı ilk dönemlerde “at tıytıl” diye ağladığı, elimizden tutup kitabı göstererek okumamızı istediği dönemleri çok iyi hatırlıyorum. Hatta saklardık okumak için zamanımızın olmadığı durumlarda.


2. “Gece Maymunu Gündüz Maymunu” - Julia Donaldson

Gece ve gündüz kavramlarını eğlenceli bir şekilde öğreten tam anlamıyla uyku öncesi (öğle-akşam) okunacak harika bir kitap. Aç Tırtıl kitabıyla birlikte bunun da müptelası olmuştu kızım. Daha yeni yeni kelimeleri ifade ederken, çok sevdiği bu kitabın ismini çok rahat söyleyebiliyordu.


3. “Bir Fil Nasıl Uyur” - Salim Keskingöz

Bir filin nasıl uyuduğundan yola çıkarak, benim bile bilmediğim daha birçok hayvanın nasıl uyuduğunu öğreten, okumaktan keyif aldığım ve bıkmadan kızıma okuduğum gerçekten çok keyifli bir kitap. Bu kitapla kızımı uyuttuğum çok olmuştur. Biz bu kitapla su samurlarının el ele tutuşarak uyuduğunu, balıkların gözleri açık şekilde uyuduğunu öğrendik. Daha fazlası için siz de okuyun mutlaka.

Şimdilik kitaplarla tanıştığımız ve vazgeçilmezimiz olan ilk 3 kitaptan bahsettim size. İleriki zamanlarda kitap önerilerim devam edecek. Yorum olarak da sizden çocuklarınızın çok beğendiği, okumaktan keyif aldığı kitap önerilerini bekliyorum ki herkes faydalansın.

Keyifli okumalar.

İKİ YAŞ KİTAP ÖNERİLERİ” ile ilgili 4 yorum

 1. arkadasim yazdigin yazi hem kitap onerleri acisindan hemde kitabın cocuklarim uzerindeki acisindan cok etkili.ayaz kitapları cok seviyor ama benim okumama izin vermiyor.kendi sayfakari karistirmakdan zevk aliyor.umarim senin tavsiykerin sayesinde ayazda benim okumama izin veriri .ilk firsattta denicrm onerdigin kitapları. emegine ve kalemine saglik

 2. Süheylacığım, insanın etrafında tecrübelerinden yararlanabileceği ve özellikle çocuk büyütürken birlikte farklı şeyler sorgulayabileceği bir yakınının olması harika bir şey, bu açıdan iş yerinde birlikte olmamız benim açımdan büyük şans, yukarıda sıraladığın kitaplar oğlum Aslan’a ilk sipariş ettiğim kitaplar ve aynı süreçleri biz de yaşadık, çok sevdi ve elimizden hala düşürmüyoruz, bunun dışında favorisi Gergedanlar Krep Yemez ve Köpekler Bale Yapmaz kitapları.

  Şunu da söyleyeyim Tübitak’ın çıkardığı Meraklı Minik dergisini iki yaşına gelmeden almaya başlamıştım ve oradaki kartlardan çok şey öğrendi Aslan, müzik aletleri, tamir aletleri, kurbağa çeşitleri, benim bile bilmediğim öyle çok şey öğreniyoruz ki merakına bayılıyorum ve benim gelişmem için de müthiş bir motivasyon kaynağı oluyor.

  Ayrıca okuduğumuz her şeyi tiyatroya çeviriyor o konu veya hikaye ile ilgili ( genelde çok saçma olsa da:) ) bir şarkı yapıyoruz, bir buçuk yaşından sonra müzik ve ritim ile çok seri konuşmaya ve cevap vermekte zorlandığım mantıklı sorular sormaya başladı oğlum.

  Kitaplar var olan harika şeyler, yazmak, yaşamak, düşünmek ve hayal gücü ile meraklarını korumak onlara verebileceğimiz en kutsal değerlerden.

  Eminim ki bu platform çok daha güzel paylaşımlara vesile olacak, emeği geçen herkesi Adanalı bir anne olarak yürekten kutluyorum.

 3. Mrb benim de oğlum meraklı ayıcık ve şimdilerde çok sevdiği banyo kitaplarından orman yaramazlarına bayılıyor özellikle bu yaz günlerinde banyoda denizde havuzda her yerde ilgilerini çekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.