Kültür & Sanat • 15 Temmuz 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

İYİ HİSSETTİREN FİLM ÖNERİLERİ

Son yıllarda ilgi gören filmlerin çoğunluğu polisiye, dram, aşk, entrika, gerilim ve bilim kurgu gibi insanı hop oturtup hop kaldıran konuları içeriyor. Sadece insan ilişkilerine dayalı, naif, iyi hissettiren filmlerin sayısı gittikçe azalıyor. Sizler için son yıllarda çıkmış olan, herkes tarafından çok bilinmeyen, basit ama aslında anlamlı konulara değinen birbirinden eğlenceli 5 film derledik.

Fikir vermesi adına filmlerin şu anki IMDB puanlarını da ekledik ancak puanlar sizi yanıtlmasın. Örneğin; bazen IMDB puanı 6 olan bir filmi, 8 olan bir filmden çok daha fazla beğenebiliyorsunuz. O yüzden puanlara çok da aldırış etmeden, çocuklar yattıktan sonra izleyebileceğiniz, yüzünüzde tebessüm bırakacak film önerilerimiz yazımızda.

1. Hector and the Search for Happiness

2014 Almanya, İngiltere, ABD ortak yapımı / IMDB Puanı: 7.0

Başrolünde Simon Pegg'in oynadığı filmde, mutluluğun tanımını yapmak için hayatına ara verip, eşinden izin alarak yollara düşen obsesif bir psikiyatrın eğlenceli ve yüzünüzde tebessüm bırakacak öyküsünü izleyeceksiniz.

Hector, dünyayı gezerek 13 maddelik bir mutluluk listesi hazırlıyor ve film boyunca da bizi mutluluk hakkında düşündürüyor. Jean Reno gibi konuk oyuncularla şaşırtan filmi bitirdiğinizde, pozitif hissedeceğiniz kesin.

 

 


2. Yesterday

2019 İngiltere yapımı / IMDB Puanı: 6.8

Küçük bir İngiliz kasabasında yaşayan Jack Malik ünlü olmayı hayal eden bir müzisyen. Tüm dünyada elektriklerin gittiği sırada bir kaza geçiren Jack, uyandığında dünyadaki kimsenin The Beatles diye bir grubu ve şarkılarını bilmediğini farkeder. Bu durumdan faydalanan Jack, bildiği tüm Beatles şarkılarını seslendirerek şöhret basamaklarını hızla tırmanmaya başlar

Çocukluğundan beri en yakın arkadaşı olan Ellie ise olayları şaşkınlıkla izlemektedir. The Beatles şarkılarını seviyorsanız, "olaylar farklı gelişseydi neler olurdu" tarzı tatlı filmlerden hoşlanıyorsanız, keyifli bir 2 saat sizi bekliyor.

 

 


3. A Beatiful Day in the Neighborhood (Mahallede Güzel BirGün)

2019 ABD Yapımı / IMDB Puanı: 7.3

Ülkemizde yıllarca Barış Manço'nun sunduğu "Adam Olacak Çocuk" programının bir benzeri olan "A Beautiful Day In The Neighborhood" 'un yapımcısı ve sunucusu Fred Rogers’ın gerçek hikayesi. Çocukların dostu Fred Rogers'ı, usta oyuncu Tom Hanks canlandırıyor.  Ebeveynliğinize dair birçok ipucu alabileceğiniz, çocuklarla iletişim kurma, hayatımızdaki gerçek kavramları çocuklara anlatma konusunda da bizlere ilham olan naif bir film.

“-Size göre ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken yaptıkları en büyük hata nedir?
-Kendi çocukluklarını hatırlamamaları. Yapabileceğimiz en iyi şey çocukken nasıl hissettiğimizi düşünmek ve çocuklarımızın neler yaşadığını anlamaktır. “ gibi güzel diyalogları bulacaksınız.

Filmi izledikten sonra Fred Rogers’ın öyküsü ilginizi çekerse “ Won’t You Be My Neighbor?” belgeselini de izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu filmi instagram hesabımızda post olarak da sizlerle daha önce paylaşmıştık.

 


4. The Invention Of Lying (Yalanın İcadı)

2009 ABD Yapımı / IMDB Puanı: 6.4

İnsanların hiç yalan söylemediği bir dünya hayal edebilir misiniz? Filmde herkes aklından geçen her şeyi, hiç kibarlık bile yapmadan net bir biçimde söylüyor. Çünkü yalan henüz icat edilmemiş. Mesela Coca cola televizyon reklamında ne kadar çok şeker ve asit içerdiğini anlatıyor. Pepsi'nin sloganı ise "Coca cola bulamadığınızda." Normalde aklınızdan geçip de söyleyemediğiniz herşey dilinizin ucunda. Sizce nasıl olurdu?

Hafta sonu izlenecek basit bir pozitif komedi filmi gibi görünse de aslında altında düşündürücü mesajlar yatıyor. After Life dizisinden de tanıdığımız Ricky Gervais filmi hem yazıyor, hem yönetiyor, hem de başrolde oynuyor. Başrolde yer alan Mark’ın hayatı her yönüyle kötü gitmektedir. Bir gün yalan söyleyebildiğini farkeder ve hiç yalanın bilinmediği bir dünyada herkes ona hayran kalır. Gerçek hayatında ateistlik söylemleri ile bilinen Ricky Gervais, filmde dinlere de çokça gönderme yapıyor. Ricky Gervais’e başrolde ise Jennifer Garner eşlik ediyor.


5. Toc Toc

2017 İspanyol Yapımı / IMDB Puanı: 6.7

Özellikle son dönemde çekilmiş olan İspanyol dizi / filmlerinde alışılagelmişin dışında esrarengiz senaryolar ortaya çıkabiliyor.

Yine süpriz sonlu bir film olan Toc Toc’ta obsesif kompulsif bozukluğu olan bir grup hasta, doktorlarının bekleme odasında karşılaşıyor ve doktorlarının geç kalması üzerine iletişim kurmak zorunda kalıyor. Farklı farklı takıntılarla komik bir iletişim yaşanıyor. İnsan ilişkileri ilginizi çekiyorsa, sıradan diyebileceğimiz ama eğlence vaad eden bu bekleme odası filmini deneyebilirsiniz.

 


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.