Ebeveyn • 09 Eylül 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

KENDİNE VAKİT AYIRABİLEN EBEVEYNLERDEN 9 HOBİ ÖNERİSİ

“Ebeveynler Öneriyor” adı altında başladığımız serinin ilk sorusu “Bu dönemde size ebeveyn olarak iyi gelen, yapmaktan keyif aldığınız şeyler nelerdir?” oldu.  Instagramda sizlerle paylaştığımız Adana’da yaşayan ebeveynlerin cevaplarını derledik. Anne, baba olarak kendimize vakit ayırabilmemiz çok değerli. Kendimiz sağlıklı ve mutlu olduğumuz sürece çocuklarımıza da daha yeterli ebeveynler olabiliriz. Kendine vakit ayırmanın sağladığı dinginliği görmek çocuklara da iyi gelecektir.


1. MANDALA BOYAMAK

“Her sayfada farklı renk kombinasyonları deneyerek, renk algımı yükseltmek hoşuma gidiyor. Mandala boyamak farklı bir sabır kazandırıyor. Mandala kitaplarımın tamamı Akıllı Adam Yayınları’ndan. Boya olarak istediğiniz boyayı kullanabilirsiniz. Ben hep keçeli boyalarla boyamayı tercih ediyorum. Carioca, Faber Castell gibi markalar alıyorum.”

Nevin Alkan, Kızı Venüs (3 yaş)

2. PORSELEN FİNCAN BOYAMAK

“Porselen fincanları fırınlamadan önce, aynı fincanı defalarca boyayıp silmek ve yeniden boyamak çok keyifli. Ben Edding marka porselen kalem kullanıyorum. Çizimleri kendim yapıyorum ama siz karbon kağıdı kullanıp da çizebilirsiniz. Kalem yerine akrilik boya ve fırça da kullanılabilir. Porland marka beyaz fincan alıp porselen kalemi ile boyayıp 160 derecede yarım saat fırınlıyorum. Ama sonrasında makinede değil elde yıkamak gerekiyor. Bir de Bubu markasının hazır seti var. Aslında çocuklar için çizimli porselen kupa, içinden de akrilik boya ve fırça çıkıyor. İlk deneme için kullanılabilir.”

Nevin Alkan, Kızı Venüs (3 yaş)

3. DİSTOPİK ROMANLAR OKUMAK

“Çocuk ve ebeveyn kitaplarından uzaklaşmak iyi geldi. (Distopya, çoğunlukla ütopik bir toplum anlayışının anti-tezini tanımlamak için kullanılır; gelecekte olabilecek olumsuz toplumları tanımlar. Distopik kitaplar da genellikle çağdaş toplumun unsurlarını içeren ve bazı modern eğilimlerin sakıncalarına karşı uyarı niteliği taşıyan romanlardır. ) Bu ara okuduklarım arasında en beğendiklerim : Cesur Yeni Dünya, Kalite Ülkesi, Kallocain, Tutsak Güneş, 1984, Hayvan Çiftliği, Fahreneit 451, Otomatik Portakal”

Nevin Alkan, Kızı Venüs (3 yaş)

Mandala Boyamak, Porselen Fincan Boyamak, Distopik Romanlar Okumak Hobileriyle ilgili alışveriş listesi için tıklayınız.

4. YOGA VE MEDİTASYON YAPMAK

“Evde kaldığımız dönemde “Cihangir Yoga” ve “Yogakioo” Youtube sayfasından yoga çalışmalarını takip ettim. Başta her gün, bir süre sonra, haftada 3 gün rutinlerde. Yoga için yoga matı, yoga bloğu, yoga çemberi alınabilir. Ben Seeka markasından aldım ama farklı uygun fiyatlı altenatifler de olabilir. İstenirse yoga battaniyesi, göz bandı alınabilir. Ben Moodra’dan almıştım. Amber tütsü kokuları, palo santo kullanılabilir. Kıyafet olarak ise y.orstruly ve Tchibo’nun ürünlerini seviyorum. Spotify’da yoga&meditasyon müzikleri dinlenebilir. Benim spotify’da tugbasendir hesabımda “dinginleş” isimli bir mini çalma listem var. Meditasyon için ise Meditopia uygulamasını kullanıyorum. “

Tuğba Şendir, oğlu Selim (4 yaş)

5. NAKIŞ YAPMAK

“Nakış rahmetli ananemden kalma bir merak. Biraz daha üstüne eğilmeye çalıştım bu dönem. Birkaç kitap aldım. Kurdele nakışından çanta, etaminden kasnaklarda pano yaptım. Hazır etamin kitleri başlangıç için ideal olabilir. İpleri, modeli ve iğnesi içinde olan setler. Adana’da bazı hobi mağzalarında bu kitlere ve kitaplara ulaşabilirsiniz. Pandora sokağı civarında Makara Tuhafiye var mesela.”

Tuğba Şendir, oğlu Selim (4 yaş)

6. FARKLI TÜRLERDE KİTAPLAR OKUMAK

“Mesleğimle ilgili çok fazla ebeveyn kitabı okumayı seviyorum, onun dışında bu dönemde okuduğum ve beğendiğim farklı türlerde kitaplarda oldu. En beğendiklerim: Sakin (Ege Soley), Siddhartha (Herman Hesse), Özşefkatli Farkındalık (Christopher K. Germer), Bütün Çocuklar İyidir (Nihan Kaya),  Veronika Ölmek İstiyor (Paulo Coelho), Unutma Dersleri (Nermin Yıldırım) ve Aşk Dersleri (Alain de Botton)”

Tuğba Şendir, oğlu Selim (4 yaş)

Yoga ve Meditasyon Yapmak, Nakış Yapmak, Farklı Türlerde Kitaplar Okumak Hobileriyle ilgili alışveriş listesi için tıklayınız.

7. UKULELE ÇALMAK

“Ukulele çalmayı YouTube'dan videolar ile öğrendim. Ben “Türkçe ukulele” videolarını izledim, çok memnun kaldım, baya açıklayıcı. Sonrası bize kalıyor. Biraz çalışma ile kolaylıkla evde öğrenilebilecek bir enstrüman. Ukulelemi Toros caddesinden Çağ Müzik Merkezinden aldım. Markası Cremonia.

Facebook da “Ukulele öğreniyorum Can Kahramansoy” u takip ediyorum. Özellikle çocuk şarkılarını ondan öğreniyorum. Bir de kitabı var. 200 şarkı içeriyor, akor bilgisiyle birlikte. Masal anlatıcısı Judith Liberman'ın "Önce Hayal, Sonra Gerçek" çocuk kitabını önermek istiyorum. Youtube kanalında içerisindeki şarkıların nasıl çalınacağını da gösteriyor.”

Özden Şengül, kızı Mira (6 yaş)

8. FOTOĞRAF ÇEKMEK

“Fotoğraf çekerken sadece o anı ölümsüzleştirmek değil bulunduğum noktayı, mekanı, havayı bile ölümsüzleştirdiğimi düşünüyorum. Daha sonra o fotoğrafa tekrar baktığımda, o anı her şeyiyle hatırlamak bana mutluluk veriyor.

Gezi fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Fotoğrafları telefonumla çekiyorum. Çiler Gezici ve Sezgin Yılmaz takip ettiğim ve ilham aldığım fotoğrafçılar arasında. Fotoğrafları düzenlemek için Snapseed, Visco ve Canva gibi programlar kullanıyorum. En beğendiğim fotoğraflarımı Amasra, Yedigöller, Gölcük Tabiat Parkı gibi gezilerimizde çektim.

Melike Onar, oğulları Emre (13 yaş) ve Doruk (5 yaş)

9. PİLATES YAPMAK

“Bana bu süreçte en iyi gelen şey spor yapmak oldu. Zaten hayatımın her döneminde spor yaptım ama evde geçen günlerde günde 1 saat yaptığım online pilates ve yoga bana çok iyi geldi.

Reyhan Oskay’ın pilates videolarını izledim. Başlangıç için şu videoyu önerebilirim: https://youtu.be/tEyye2wDy04 . Yeni normale geçince de ev stüdyosunda @noradrenalinn ile spora devam ediyorum. Pilates için kullandığım bütün spor malzemelerinin markası Delta, set olarak satın almıştım.”

Seren Özakıncı, oğlu Yüce (4 yaş)

Ukulele Çalmak, Fotoğraf Çekmek ve Pilates Yapmak Hobileriyle ilgili alışveriş listesi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.