Kitaplar • 14 Nisan 2020
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

KORONAVİRÜS (Corona Virüs) ÇOCUK KİTAPLARI VE DESTEK MATERYALLERİ

İlk koronavirüs vakasının 10 Mart 2020’de tespit edildiği ülkemizde okullar 16 Mart tarihinden beri tatil. Bir aya yakın bir süredir evde olan çocuklarımız için bu durumu anlamlandırmak bazen zor olabiliyor.

Tüm dünyanın seferber olduğu koronavirüsü çocuklara nasıl anlatmak gerekir sorusunu konu olan çok değerli çocuk kitaplarını ve destek materyallerini sizler için derledik.

Çocuğun filtresi ebeveyndir, öncelikle kitapları sizler okuyarak çocuğunuza uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Belki yaşına uygun olmayan, okumak istemeyeceğiniz bölümler olabilir, bu şekilde gereksiz yere korkmasını da engelleyebilirsiniz.

Tüm kaynaklara online olarak ücretsiz ulaşabilirsiniz. Kitaplara aşağıda yer alan linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.


1. Çocuklar için Koronavirüs Kitabı:

Uzmanlar tarafından oluşturulan ve Julia Donaldson kitaplarından tanıyarak sevdiğimiz Alex Scheffler tarafından resimlenen, Nosy Crow yayınevi tarafından çıkarılan kitap, Hep Kitap tarafından Türkçeleştirildi ve ücretsiz olarak internet sitelerine eklendi.

Bir kılavuz niteliğinde olan kitapta çocuklara koronavirüsün ne olduğu, nasıl yakalandığımız, yakalanınca neler olduğu, tedavisinin nasıl olduğu, tüm gün evde olmanın nasıl olduğu ve neler yapabileceğimizle ilgili resimli bilgiler veriliyor.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


2. Benim Kahramanım Sensin (6-11 Yaş):

Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği dahil olmak üzere insani yardım alanında çalışan 50’den fazla kuruluşun işbirliğiyle yeni bir hikaye kitabı hazırlandı.

“Kahramanım Sensin, COVID-19 ile Savaşan Çocuklar!” isimli hikayede, hayali bir yaratık olan Ario vasıtasıyla çocukların kendilerini, ailelerini ve arkadaşlarını koronavirüsten nasıl koruyabilecekleri, yeni ve hızla değişen bir gerçeklikle karşılaştıklarında zorlayıcı duygularını nasıl yönetebilecekleri anlatılıyor.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


3. Merhaba, Ben Bir Virüsüm:

Bu kitapçık @mindheart.kids Manuela Molina tarafından çocuklar için hazırlanan ve birçok dile çevrilen görsel bir kaynak.

Covibook adı verdiği bu kitapçık bol resimli ve çocukların duygularına ve neler yapabileceğine odaklanan 12 sayfalık bir kaynak.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

4. Meraklı Çocuklar İçin Corona Virus Rehberi :

İtalyan Çocuk Müzeleri işbirliği ile oluşturulan ve Uluslararası Çocuk Müzeleri Birliği tarafından desteklenen rehber İnformel Eğitim-çocukistanbul girişimi ve İBB Kent Konseyi  Başkanlığı işbirliği ile Türkiye’deki çocuklarla buluşuyor.

Kitapçığın 30 farklı dilde çeviri çalışmaları devam ediyor böylece “dünyayı dolaşan” virüs, bu rehber ile dünyanın dört bir yanında çocukların merak, bilgi ve dayanışma ruhu ile karşılaşıyor.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


5. Corona Döneminde Kaynaklarım:

Küresel Çocuk EMDR İttifakı Türkiye tarafından çocuklara, ergenlere, ebeveynlere, bakım verenlere, çocuk ve ergenlerle çalışan EMDR terapistlerine destek olmak amacıyla birçok materyal geliştirilmekte veya Türkçeleştirilmektedir. @globaalchildemdralliancetr instagram sayfasından güncel olarak metaryallere ve kitapçıklara ulaşabilir indirebilirsiniz.

Bu kitapçıklardan biri de salgın döneminde çocukları ve ebeveynleri desteklemek için Klinik Psikolog İrem Polat tarafından yazılıp, Berke Polat tarafından resimlenen Corona Döneminde Kaynaklarım kitapçığıdır.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


6. Corona Virus 19 Activity Book:

Unicef tarafından çocuklarla koronavirüsü konuşmak üzere hazırlanış, yapıştırmalı aktiviteler de içeren bir kitapçıktır. İngilizcedir.

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.