Ebeveyn • 27 Ocak 2018
Yazar: Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

OKULA DÖNÜŞ (TATİL YORGUNLUĞU)

Çocuklarımızın tatil sonu okula iyi dönebilmeleri için öncelikle tatili iyi geçirmeleri gerekir. Tatili iyi geçirmek bolca yatmak, dilediğince cep telefonu ve bilgisayar ile zaman geçirmek değildir. Böyle olursa tatilden yorgun ve dinlenmemiş dönerler. Bütün bir dönem içinde kazandıkları çalışma disiplini de kaybolur gider. Okula adapte olana kadar ikinci dönemin ortasına gelirler.

Okula dinlenmiş dönebilmeleri için yapılması gerekenlere bakarsak; tatilde bolca gezmeli, evde oturmamalıdırlar. Eve kapanıp kalmamalıdırlar. Gezmek onların sıkılmalarını engelleyecek, enerji biriktirmelerine faydalı olacaktır. Arkadaşları ile vakit geçirmeliler, mümkün olduğu kadar sosyal ilişkilerini arttırmalıdırlar.

Derslerden uzak kalmamak için günde bir saat ders çalışmalıdırlar. Ders çalışmak bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık kaybolursa tekrar kazanılması zordur. Bu yüzden günde en az bir saat ders çalışmalılar ama 2 saati de geçmemelidir. (sınav senesindekiler hariç, onların daha çok çalışmalarını söylemeye gerek yok.)

Ailecek daha çok bir arada olmalılar, okul zamanı dersler nedeniyle bir arada olamayan aile bireylerinin tatilde daha çok bir arada olmaları, birlikte zaman geçirmeleri aile içi ilişkileri arttıracaktır.

Dersim yok diyerek bilgisayarın başına oturmamalı, bilgisayarın başında geçirdikleri saatleri abartmamalıdırlar. Tatil bile olsa günde 3-4 saatten çok bilgisayar başında zaman geçirmelerine müsamaha göstermemeliyiz. Yoksa bu süre 6-7 saate ulaşır ve giderek daha da artmaya başlar. Tüm günü cep telefonuyla oynamamalılar, cep telefonunu bilgisayar gibi kullanmalarına engel olmak gerekir. Yoksa bilgisayarı bırakıp cep telefonunu, cep telefonunu bırakıp bilgisayarı alabilirler ki bu da tüm günün cep telefonu ve bilgisayarla geçmesi demek olur.

Yapabildikleri kadar spor yapmalı, yiyip içip oturmamalılar. Sporun çocuklarımızın gerek beden gerek ruh sağlığı üzerine olumlu etkileri çok fazladır. Yaptıkları spor varsa devam etmeli yoksa okul zamanı da yapabilecekleri bir spora başlamalı ve devam etmelidirler.

Sinema ve tiyatrolara gitmeliler, günde en az bir yarım saat kitap okuma alışkanlığını edinmeliler. Bunları yaptıkları zaman hayatlarının belli bir rutini oluşur ve bu rutin onların hayatlarını daha iyi geçirme konusunda alışkanlık edinmelerini sağlar.

Gece geç saatlere kadar oturmamalı, en geç 11-11.30 da yatmalılar. Okula gitmiyorum neden geç yatamayacakmışım diye sorarlarsa, okula gitmeseler bile yatma düzenlerini bozmamalarını söylemeliyiz. Bu düzeni bozarlarsa tekrar düzene girmeleri zor olur, okul zamanı yattıklarında uyumaları zor olduğu gibi, sabahları da uyanamaz hale gelebilirler. Gündüz öğlene kadar yatmamalılar, bütün gün yatakta kalmamalıdırlar. Güne erken başladıklarında enerjileri yüksek olacağı halde geç başladıkları zaman kendilerini yorgun ve halsiz bulabilirler.

Yeni dönem için bolca enerji toplamaları ancak yukarda önerdiklerimi yaptıkları zaman mümkün olur. Yoksa yorgun bitkin okula başlarlar. Toparlanana kadar dönemin sonu gelir. Bu yüzden tatili yeni bir enerji kaynağı olarak değerlendirmekte fayda var.

Bütün çocuklarımıza iyi tatiller dileğiyle...

OKULA DÖNÜŞ (TATİL YORGUNLUĞU)” ile ilgili 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.