Kitaplar • 13 Ekim 2017
Yazar: Deniz Işık

SARA ŞAHİNKANAT KİTAPLARINDAN SEÇMELER

Bu yazımda sizlere yine kızımın ve benim çok sevdiğimiz bir yazar olan Sara Şahinkanat’ın muhteşem kitaplarından bahsedeceğim. Yaratıcılığı kadar şiirsel anlatım tarzı hemen ön plana çıkıyor. Bu konuda daha önceki yazımda tanıttığım Julia Donaldson’la benzeşiyorlar. Sara Şahinkanat’ın eserleri Ayşe İnan Alican ve Feridun Oral çizimleriyle birleşince bu eserlere hayranlık duymamak mümkün mü? Tanıtacağım Sara Şahinkanat kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan. Çocuğunuza 2 veya 3 yaştan itibaren kitap sevdirmek için ideal kitaplar. Yazarın “Beyoğlu Macerası” isimli kitabı daha büyük yaş çocuklara hitap ettiğinden bütünlüğü bozmamak adına sadece onu bu eserler arasına almadım. O halde kitapları tanımaya başlayalım.

1. Maymun Kral (3+ Yaş)

Bizim Sara Şahinkanat kitaplarımızın ilkidir. Önce kitaptaki çizimleri yapan Feridun Oral’dan biraz bahsedelim. Kendisi hem çizer, hem de bir yazar; “Böğürtlen Cini ve Sarıgaga” adlı kitabıyla Japonya’da UNESCO Noma-Concour yarışmasında Runner-up ödülü ve “Düş Kedileri” adlı çalışmasıyla yine Japonya’da Avrupalı İllüstratörler Bienalinde Onur Ödülü almıştır. Çocuk kitaplarından çok değerli eserleri mevcuttur.

Sara Şahinkanat’ın kitaplarında her hikaye birbirinden enteresandır ve küçük yaş grupları için idealdir. Maymun Kral’ın hikayesi ise şöyle: Maymun Muni çok sıkılıyordu. Ne yapsaydı? Nasıl eğlenseydi? Zaman geçmiyordu. Geçen oyunda mızıkçılık yapmıştı, bu yüzdendi arkadaşlarının şimdi onsuz oynamaları. Uzaktan kulak kabarttı konuşmalarına. Kralcılık oynayacaktı arkadaşları, kral olmak bir ayrıcalıktı. Bu yüzden kimin kral olacağına karar vermeye çalışıyorlardı. Dışarıdan gelen ilk yabancıyı kral yapacaklardı. Muni’nin tek yapması gereken arkadaşlarını yabancı olduğuna inandırmaktı. Acaba küçük maymun kral olmayı ve kral olarak kalmayı başarabilecek miydi? Asıl şamata bundan sonra tam bir “deliye krallık vermişler” durumu.


2. Yavru Ahtapol Olmak Çok Zor (2+ Yaş)

Bu kitap bizim Sara Şahinkanat kitaplarımızın ikincisidir. Acaba yazarın başka hangi kitapları var diye araştırınca ortaya birbirinden güzel hikayeler çıktı. Yine Feridun Oral çizimleri ile bir küçük ahtapot hikayesi. Anneler bilir bebeklerin altını değiştirmek, giydirmek baya meşakkatlidir; hiç durmazlar. Bende çok zorlanırdım alt değiştirirken ve üzerini giydirmeye çalışırken. Bir ahtapotu giydirsem daha kolay olur heralde derdim hep ama gördük ki ahtapotların işi de çok zormuş. Hikayede yavru ahtapot Nino bıkmış ahtapot olmaktan. Giyinip soyunmak çok zor, hele de kış günlerinde. 8 eldiven 8 kollu kazak; her sabah bir curcuna. Yılan balığına dönüşmek istiyordu Nino; kolaydı yılanbalığının işi, tek delikli giysiden tüm vücudu geçirmek. Ama bir gün öyle bir maceraya atılıyorki Nino, anlıyor o kollar boşuna verilmemiş ona. Sizinde benimki gibi bir küçük ahtapotunuz varsa bilinki bu masal tam sizlik.


3. Üç Kedi Bir Dilek (3+ Yaş)

“Üç Kedi Bir Dilek” de ve bundan sonra aşağıda tanıtacağım tüm kitaplarda çizerimiz Ayşe İnan Alican. Biz onunla ilk bu eserde tanışıyoruz. Tarzına hemen ısınıyoruz. Ayşe İnan Alican; Elma Kelebeği adlı kitabı ile Hacettepe üniversitesinde başarı ödülü almış, Bilgi Avcıları gizli görevde/ Beyoğlu Macerası kitabındaki illüstrasyonlarıyla 2011 IBBY onur listesine seçilmiştir. Bu başarılara imza atmış olmalarına şaşırmıyorum açıkcası. Kahramanlarımız Piti, Pati ve Pus üç iyi dost kediciklerdir. Ancak Piti’nin gözü sürekli gökyüzünde geceleri. Kayan bir yıldız görüp, dilek dilemek istiyor. Ama sürekli yukarı bakanların başına kötü şeyler gelebilir. Ayağı kayıyor Piti’nin, çatıdan düşecek; ah ahhh nereye varacak bu Piticiğin sonu? Peki, neydi Piti’nin bu kadar dilemek istediği? İnsana kaldı mı böyle içten dostluklar dedirtecek türden bir dostluk hikayesi.


4. Üç Kedi Bir Canavar (3+ Yaş)

Bir önceki kitaptan aşinayız karakterlere. Yine Piti, Pati ,Pus ve kış mevsimi. Her yer karlarla kaplı, üşüyorlar ve sığınacak bir yer arıyorlar fırtına başlamadan. Fakat önlerine uçup gelen bir notta canavardan bahsediyor. Neee canavar mı? Pus “Canavar diye bir şey yoktur, herkes aklını kullanmalı” dese de; o bile korkudan titriyor. Peki ama nasıl bir canavardı bu, hayallerindeki canavarlar türlü türlü. Yine aklınıza gelmeyecek bir son. Çocukların her zaman bir canavar korkusu oluyor nedense. Ben kızımı büyütürken hiçbir zaman şu gelir, bu gelir seni alır gibi şeylerden bahsetmedim. Ama o yine de yatağın altında karanlıkta çıkacak bir canavar olduğunu düşünüp, “anne korkuyorum” diyordu. Bu kitap sayesinde ise bizim canavar baya espri konusu oldu aramızda. Bir de bu kitabın arkasında kitabın kahramanlarının parmak kuklaları mevcut. Kitapların böyle küçük sürprizli olmasını da ayrıca seviyoruz.


5. Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan? (3+ Yaş)

Çizer Ayşe İnan Alican’ın “ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) 2009 yılının en iyi resimli öykü kitabı” ödülünü aldığı, İspanya’da da basılan çok ama çok özel bir Sara Şahinkanat kitabıdır. Kitap boyut olarak diğer kitaplardan büyükçe. Kırmızı başlıklı kızın pek çok değişik versiyonu ile karşılaştım, hatta çok da başarılılardı. (kitaptan düşen kurt ve kırmızı başlıklı küçük kız vb. gibi). Ama ilk kez bir kırmızı başlıklı kız masalında kurdun gözünden bakıldığına şahit oluyoruz. Yavru kurt, artık büyüdüğünü ve ormanda tek başına dolaşmaya çıkabileceğini düşünür. Ancak anne kurt aynı fikirde değildir. Anne her zaman anne işte, yavrusunu avcıdan korumanın peşinde. Ya avcı kırmızı başlıklı kızı yediğini sanıp ona zarar verirse? Çözümü de hayli yaratıcı sürpriz olsun tabi ki spoiler vermeyeceğim.


6. Annemin Çantası (2+ Yaş)

Tüm anne olanlar bilir, annelerin kocaman çantaları vardır ve içlerinde yok yoktur. Gezmeye değil de sanki gittiğimiz yere göç edecekmişiz gibi. Ben hala kızıma iki t-shirt alıp çıkamıyorum. Su, meyve, ıslak mendil, yedek giysiler ama çoraba kadar yedek, dolayısıyla çantam da giderek büyüdü. Zamanla ihtiyaçlarını ertelemeyi öğreniyor çocuklar ama biz annelere bunu aşılamak zor olabiliyor. İşte Sara Şahinkanat’ta bir anne olarak çok doğru bir noktaya parmak basıyor yine. İki çocuğu ile parka giden bir anne, çocuklar neye ihtiyaç duyarsa çantadan çıkıyor, gözleri ile görmeseler inanması zor şeylere tanık oluyorlar. Çantayı süper sanıyorlar ama acaba süper olan çanta mı? Keyifli olduğu kadar doğal bir hikaye, tabii ki hayal gücü yine doruk noktada. Eminim sizin miniğinizde çok beğenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.