Parklar • 03 Mayıs 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

YARATICILIĞI TEŞVİK EDEN MERKEZ PARK OYUN ALANLARI

Günümüzde çocuk parkı deyince aklımıza rengarenk plastikten yapılmış, karmaşık, insanın gözünü yoran, her şeyi düşünülmüş hayal gücüne yer bırakmayan yapılar gelir. Aslında çocuğun yaratıcılığı eski zamanlarda anne babalarımızın bir sopayı at gibi kullanması, bir taşı araba yapması, bezden bebekle oynaması gibi basit şeylerle gelişmektedir. Çok fonksiyonlu müzikli ışıklı oyuncakların çocuğu yorması ve onun yaratmasına olanak sağlamaması gibi çok karmaşık rengarenk plastik parklar da aynı şekilde hayal gücünün ortaya çıkmasına olanak vermez.

Adana’nın en güzel parklarının başında gelen Merkez Parkı bir de bu gözle gezdik. Ağaçlarda pembe çiçeklerin açtığı, yeşilin her tonunun güzel peyzajıyla süslendiği parkta örtünüzü serip çocuklarınızla piknik yapabilir, doğal oyun alanlarında oyun oynayabilirsiniz. Fotoğraflardaki ahşap oyun alanları sizce de yurtdışındaki örneklerine benzemiyor, sizi oynamaya çağırmıyor mu?

Ahşap tırmanma alanları, ahşap salıncaklar, zincir tırmanma alanları her yaşta çocuğun kaba motor becerilerini geliştirmesine ve gücünü dengesini keşfetmesine yardımcı olacak özelliklere sahip.

Bunun dışında daha karmaşık düşünülmüş ancak yine ahşabın ağırlıkta olduğu çok güzel oyun parkı grupları da yer alıyor. Hatta basket sahasının etrafı bile ahşap olarak dizayn edilmiş ve doğaya saygı duyulmuş.

Yokuş yukarı çıkmak küçük çocukların en sevdiği aktivitedir, bu gelişim alanı da düşünülmüş ve eğimli alanlar parka eklenmiş. Tahterevalliler ve bol bol salıncak da parkta çocukların en keyif alacakları yerlerdendir.

Ayrıca görevli personeli bulup anahtarını alabilirseniz, çok güzel ahşaptan bir kulübede bebekleriniz için emzirme ve alt değiştirme odası olarak tasarlanmış.

Park gruplarının altında hep kum alan olması da doğallığı arttıran bir özellik, ayrıca kum havuzu alanı olmasına rağmen içerisinde çocukların oynayacağı kadar kum bulunmuyor ne yazık ki.

Son yıllarda Merkez parkın imajı çok da iyi değil aslında ama bu sizin motivasyonunuzu bozmasın. Etrafta çok fazla güvenlik görevlisi var ve eğer sabah saatleri ve hafta içi günler gibi parkın daha tenha ve huzurlu olduğu saatleri seçerseniz çok da keyifli zaman geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.