Beslenme • 01 Temmuz 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ANNELERDEN YOĞURT MAYALAMA TARİFLERİ

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler, işte her annenin de bir yoğurt yapışı vardır. Yapılışları farklı sonuçları aynı olsa da, annelik sürecinde yoğurt yapmak çok önemlidir. Teknolojinin gelişmesi, hızlı yaşam koşullarında pratikliğin önem kazanmasıyla yoğurt makineleri de hayatımıza girdi ve çeşitlilik daha da artmış oldu. Bu işe henüz başlamamış olanlar hazır olun, çocuklara az az yoğurt mayalamakla başlayan süreç, tüm aileye yetecek kadar yoğurt yapmaya kadar ilerleyebilmektedir.

Günümüzde hazır yoğurtlarla ilgili çıkan haberler hepimizi telaşlandırmaktadır. Üzerlerinde sadece süt ve maya ile yapıldıkları yazsa da mayanın içeriğini bilememek ve paketli gıdaların raf ömürlerinin çok uzun olması ebeveynleri düşündürmektedir. Annelik sürecinin en önemli aşamalarından biri olan ek gıdaya geçiş döneminde, annelerde çocuğuna en iyi, en sağlıklı, en doğal besinleri sunma endişesi başlar. Ek gıdanın ilklerinden ve en önemlilerinden biri de yoğurttur. Büyümekte olan bebeğin en temel gıdasıdır. Kalsiyum açısından en zengin besinlerin başında gelir. Ayrıca zengin bir protein kaynağıdır. Bebeğin yeni yeni katı gıdaya alışan sindirim sistemi için çok kolay sindirilen bir besin olması ve içerisindeki faydalı probiyotik bakterileri nedeniyle sindirim sistemi için oldukça önem arz eder. Özellikle bebeklerin ishal dönemlerinde bu faydalı probiyotikler müthiş bir şifa kaynağı olur.

Biz annelerin en iyi birbirlerinden öğrendiğini düşünüp, Adanalı beş anneden sizin için denenmiş yoğurt mayalama tarifleri aldık. Başlangıç sürecinde Google'a "YOĞURT NASIL MAYALANIR" yazan veya annelerinden tarif alan bu anneler seneler içindeki tecrübeyle kendi doğrularını buldular. Pastörize süt, köy sütü, kâsede mayalama, makinede mayalama derken çeşitlilik çok, bakalım siz kendinize en yakın olan hangi tarife karar vereceksiniz.

Süheyla Solgun:

 • Süt: SEK Yoğurtuk Süt (Cam Şişede)
 • Maya: Çay Çiftlik (ilk maya), sonra hep kendi ev yogurdumla mayaladım
 • Mayalama Şekli: Kapaklı cam kase ile fırında
 1. Sütü ısıtıyorum. (serçe parmağımı içine koyup 7’ye kadar saydığımda elim yanmayacak sıcaklıkta)
 2. Sütü ısıttıktan sonra onu cam bir kaseye alıp, bir daha kıpırdatmamak üzere fırının içine koyuyorum. (fırını ısıtmıyorum)
 3. 1 litrelik süte, 1 yemek kaşığı yoğurt mayası kullanıyorum. Yoğurt mayasını bir kaseye alıp içerisine ısıttığım sütten 2-3 yemek kaşığı ekleyip onları birbirleriyle iyice özdeşleştiriyorum)
 4. Bu karışımı ısıttığım sütün içerisine döküp kapağını kapatıp, fırınında kapağını kapatıp yaklaşık 6-7 saat o şekilde bekledikten sonra buzdolabına koyuyorum. Ve olmazsa olmaz olarak mutlaka bir gün boyunca dolapta dinlenmesini bekliyorum.
 5. Yoğurdun en değerli kısmı; büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevli olan riboflavin içerdiğinden suyudur. Bu nedenle ben suyunu hiçbir zaman dökmeyip özellikle çorbalarda kullanıyorum.

Gamze Tüfekçi:

 • Süt: Markasız Köy Sütü
 • Maya: İlk mayam komşumuzdan aldığım ev yoğurdu
 • Mayalama şekli: Borcamda
 1. 5 lt sütü kaynatıyorum. Altına sofra bezi serdiğim borcamın içerisine sütü döküyorum ve kaşıkla köpürtüyorum ki daha güzel kaymak tutsun.
 2. Daha sonra ortasına parmağımı değdirdiğimde elimi yakmayacak bir ısıya geldiğinde (içimden 10’a kadar sayıyorum), parmağımı değdirdiğim yerden 5 yemek kaşığı yoğurdu döküyorum, kesinlikle karıştırmıyorum.
 3. Üstüne kapak örtmeden (kapakla kaparsanız süt buharlaşıp yoğurdu sulandırır), sadece sofra bezine sararak (örtü süte değmemeli) 6 saat bekletiyorum.
 4. Sonra üzerine yine örtmeden dolaba kaldırıyorum, ilk gün yemiyoruz, ikinci gün yemeye başlıyoruz. Kaymağını yiyip, ilk kaşıktan sonra sulanmasın diye çok hafif karıştırıyorum.

Ece Dinçer:

 • Süt: Doğru Süt
 • Maya: Çay Çiftlik Süzme Yoğurt
 • Mayalama şekli: Tefal Delices Yoğurt Makinası (2 litre (1’er litrelik iki kaba sahip, 6 küçük cam kasesi var)
 1. Doğru süt haftada bir gün evimize 5 litre süt getiriyor. Süt gelince kaynatıyorum, ılıyınca buzdolabına koyuyorum. Ertesi gün 2 litre soğuk sütle yoğurdu mayalamaya başlıyorum. (makina kullandığım için soğuk sütle mayalayabiliyorum)
 2. 1 litreye 1 yemek kaşığı süzme yoğurdu az miktar sütle iyice eritip sonra bütün sütü kabın üstüne ekleyip karıştırıyorum.
 3. Akşamdan mayaladığım yoğurdu 8 saat sonra sabah makineden alıp dolaba koyuyorum, akşama doğru yenilecek kıvama geliyor.
 4. Yoğurdu ilk kaşıkladıktan sonra karıştırınca bir daha sulanma olmuyor.

Ayşe Güngör:

 • Süt: Markasız Köy Sütü
 • Maya: İlk mayam annemden aldığım ev yoğurdu
 • Mayalama şekli: Kavanozda
 1. Sütü kaynatıyorum kaynadıktan yaklaşık 10 dk sonra altını kapatıyorum ve soğumaya bırakıyorum.
 2. Sütü 1 litrelik cam kavanozlara döküyorum. Parmağı yakmayacak sıcaklığa gelmesini bekliyorum. (çocuklara mama yaparken kullandığımız sıcaklık gibi olmalı)
 3. Her kavanoza birer yemek kaşığı yoğurt koyup, ağzına peçete koyarak sıkıca kapaklarını kapatıyorum. Bir sofra bezine sarıyorum. Yaz aylarında mayalanma daha çabuk sürdüğü için 3-4 saatte genelde mayalanmış oluyor. Kışın ise akşamdan yapıyorum 8-10 saat sonra sabah dolaba kaldırıyorum.
 4. Yine ağzı kapalı kavanozlarda dolaba koyuyorum, yoğurtlar hem yer kaplamıyor hem de sulanmıyor. Eğer taş gibi yoğurt seviyorsanız içine biraz tuz atabilirsiniz.

Begüm Kardeşler:

 • Süt: Çay Çiftlik Günlük Poşet Süt
 • Maya: Çay Çiftlik Süzme Yoğurt
 • Mayalama Şekli: Arzum Bebbe Yoğurt Makinası (6'lı cam şişe kapları veya 1,5 lt kabı kullanılabiliyor)
 1. 1,5 litre sütü bir tencerede ısıtıyorum, süt pastörize olduğu için ılıtmam yetiyor, makine zaten 40 derece sıcaklıkta tutarak mayalıyor. Isınan sütü makinenin 1,5 litrelik haznesine döküyorum.
 2. Başka küçük bir kaba 1,5 yemek kaşığı önceden yaptığım yoğurttan (veya 1 kaşık çay çiftlik süzme yoğurt) koyuyorum, üzerine ısıttığım sütten 2-3 kaşık koyarak, yoğurdu iyice sulandırıyorum. Sulanan yoğurdu kabın içerisine ekleyip azıcık karıştırıyorum.
 3. Makineyi fişe takıp 8 saate ayarlıyorum. (Elektrik sarfiyatı çok çok az). Akşam yatmadan mayaladığım yoğurdu sabah buzdolabına koyup yarım gün iyice sertleşmesini bekliyorum (bazen bir gün).
 4. Kaşıkladıkça sulanan yerlere kağıt havlu peçeteyi katlayıp koyuyorum, daha fazla sulanmasını engelliyor ve her seferinde kıvamı güzel bir yoğurt yemiş oluyoruz.

ANNELERDEN YOĞURT MAYALAMA TARİFLERİ” ile ilgili 2 yorum

 1. Ben de benzer yöntemleri deniyorum. Çok şükür ki organik süt bulmak artık kolay. Ancak en önemlisi gerçek mayayı bulabilmek diye düşünüyorum. Yalnızca bir kez satın alınmayan gerçekten organik bir maya bulabildim (sabah ilk düşen çiğ tanesinin maya olarak kullanıldığı yoğurttan), ama onu koruyamadım evdeki ahali ekşimtrak yoğurt sevmediği için maalesef. O kadar organikti ki 3 gün sonra kesinlikle ekşiyordu ve suyu çok farklıydı (en faydalı yerinin suyu olduğunu okumuştum). Ağız tadımız yaşamımızı böyle yönlendiriyor işte;)

 2. Çok güzel bir başlık olmuş, sanırım yemek yapmaya yeni başlayan veya sorumluluk alanların ögrendiği ve uyguladığı ilk şey yoğurt yapımıdır, çok farklı yöntemler olmasına rağmen amaç doğal, taze ve sağlıklı bir şekilde tüketmek, bağışıklık sistemini en çok güçlendiren besinlerin başında geliyor yoğurt, deneyim paylaşanların ve fikir sunanların emeğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.