Parklar • 28 Haziran 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

MERKEZ PARK’TA ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK 8 AKTİVİTE

Merkez Park tartışmasız Adana’nın en güzel parklarından biridir. Büyüklüğü, yeşilliği ve peyzajı, Seyhan nehri kıyısında olması, manzarası ve yapılacak aktiviteleriyle ilk sıralarda yer almaktadır.

Çocuklarla neler yapabiliriz gözüyle baktığımızda, bizim en çok sevdiğimiz aktiviteleri sizler için sıraladık:

1. Tren (Toros Ekspresi): Bir numaraya oturmayı hak eden bu şirin tren, 2005 yılından beri faaliyet göstermesiyle artık Adana’nın belli başlı, genelde herkesin bildiği aktivitelerinden biri. Çocukların bayıldığı bu trene Adana’da binmeyen çocuk kalmamalı. Avm’ler dışında güzel bir parkta gezinti yapmak size de iyi gelecek. 12 dakikalık parkın etrafındaki gezintide çocuk şarkıları da size eşlik ediyor. Arada tren düdüğü çalıyor ve çocukların ayağa kalkmaması, sarkmaması için uyarı yapılıyor.

Trenin kalkış noktası: Galleria AVM Otopark alanı, Sahil Çay Bahçesine karşısı.

(2017 bilgilerine göre: Ücret: 2 TL (3 yaş altı ücretsiz), kışın 9:30-19:00 arası yazın ise 14:00-22:00 arası faaliyet gösteriyor. 10 kişi gibi belirli bir sayıya ulaşınca hareket ediyor.)


2. Gondol Turu: Adana’ya başka bir gözle bakmanızı ve kendinizi Venedik Gondollarında hissetmenizi sağlayacak bu tur 15 dk. sürüyor. Çok küçük ve hareketli olmayan çocuklarınızla tercih edebileceğiniz bu turda herkese can yeleği veriliyor. Galleria AVM otoparkındaki sahil çay bahçesinin yan tarafında bulunan Gondol Marina’dan kalkan gondollarda hava güneşliyse, başınıza güneş geçmesin diye renkli şemsiyelerde veriliyor.
(2017 bilgilerine göre: Ücret: 5 TL (7 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz))


3. Tavus Kuşları ve Ördekler: Genellikle hayvanlara çok uzak yaşayan günümüz çocukları için bu hayvanları yakından görmek, onlarla iletişime geçmek ayrı bir keyif olacaktır. Sahil Çay Bahçesi’nde bulunan tavus kuşlarının ihtişamını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız. Aynı zamanda horoz ve tavuklarda bulunuyor. Gondol Marinanın yanında Seyhan nehrinin üstünde ise ördekler için küçük bir ev var, çocuklarınızla ördeklere ekmek atmak çok keyifli olacaktır.


4. Tarihi Bir Gezi (Uçak, Tank, Gemi): Yine Galleria AVM’nin Seyhan nehri tarafında, Gondol Marinanın karşısında, Kıbrıs Barış harekâtında kullanılan F-4 uçağı, tank ve tank çıkarma gemisi sergilenmektedir. Geminin üst tarafında Adana fotoğraflarını içeren bir sergi varken, alt tarafında ise Anadolu Deniz Ve Tatlı Su Balıkları Replika Koleksiyonu Müzesi yer almaktadır. Küçük olmasına rağmen çocuklarınızla gezmek keyifli olacaktır.


5. Bisikletler: Tam Seyhan nehrinin yanında bisiklet keyfi yapmak da güzel bir seçenek. Kendi bisikletinizi getirebileceğiniz gibi çocuklar için bisiklet kiralayan bir alanda bulunuyor. Bu bisikletle yarış arabalarını andırıyor ve çok sağlam malzemeden yapılmışlar. 2 yaşından itibaren boy boy her yaşa uygun bisiklet mevcut. Ancak bu alanda çok yüksek sesle müzik çalınıyor ve doğanın güzelliğini gölgeliyor.
(2017 bilgilerine göre: Ücret: 3-5 TL arası (10 dk))


6. Açık Hava Müzesi (Heykeller): 2007 yılında gerçekleştirilen 1.Taş Heykel Sempozyumundan eserler Merkez Park'ta açık alanda sergileniyor. Açık havada çocuğunuzla heykelleri incelemek, üzerine konuşmak güzel kültürel bir aktivite olacaktır.


7. Piknik: Çimenlerin üzerine piknik örtünüzü serin ve çocuklarınızla birlikte oksijenin, yeşilliğin, sessizliğin keyfini çıkarın. Mangal yapın demiyorum, atıştırmalıklarınızı alın, topunuzu alın yeter. Şehir hayatından bu küçük kaçış hepinize iyi gelecektir.


8. Çocuk Parkları: Daha önce bir yazımızda Merkez Park’ın güzel çocuk parklarından detaylı bahsetmiştik. Detaylı yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu güzel, ahşap, yaratılığı geliştiren oyun alanlarını da gitmişken kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.