Eğlence • 04 Mart 2021
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ÇOCUKLAR İÇİN HEM EĞİTİCİ HEM EĞLENCELİ YAPIMLAR

Erken çocukluk döneminde çocukların izledikleri içeriklerin kaliteli ve eğlenceli olması, şiddet içermemesini tercih ederiz. Bir de içerisinde eğitici unsurlar da olursa kısıtlı ekran saatinin faydasını da arttırmış oluruz. Instagram sayfamızda yaptığımız anket ve ortak deneyimlerimiz sonucu sizlere 3 yaşından itibaren izlenebilecek 9 eğitici ve eğlenceli çizgi film önerisi hazırladık. İçlerinden sadece Julie’nın Yeşil Odası çizgi film formatında değil, insan ve kukla karakterlerden oluşan bir çocuk şovu. Amerikan Pediatri Akademisi 2 yaşın altında ekran kullanımı önermediğini, 2-5 yaş arası çocuklar için ise ebeveyn eşliğinde günde en fazla bir saatlik ekran süresi önerdiğini de eklemek isteriz.


DANIEL TIGER’S NEIGHBORHOOD (KAPLAN DANIEL’İN DÜNYASI) (3-7 YAŞ) - Netflix

Okul öncesi çocuklara paylaşmak, sakinleşmek, duyguları konuşmak gibi birçok önemli hayat becerisi kazandırmayı hedefleyen eğlenceli bir çizgi film serisi. 1968 yılından itibaren Amerika’da yayınlanan ve eğitici bir program olan Mr. Roger’s Neighborhood’dan esinlenerek hazırlanan Kaplan Daniel’den ebeveynlerin de öğrenecekleri güzel mesajlar var. Mesela kükreyecek kadar öfkelenirsen, önce derin bir nefes al, sonra dörde kadar say. 23 dk. civarı (her bölümde 11 dk civarı 2 ayrı bölüm mevcut), 40 bölüm Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izlenebiliyor. Çıkış yılı 2012.


LLAMA LLAMA  (LAMA LAMA) (3-7 YAŞ) - Netflix

Ünlü bir çocuk kitabından uyarlanan Lama Lama’da, annesiyle yaşayan bir çocuğun gündelik sorunlarla nasıl başa çıktığı naif bir dille anlatılmaktadır. Okul öncesi çocuklar için pozitif mesajlar veren Lama Lama, farklılıklara saygı duyma, empati kurma, nazik olma gibi önemli hayat becerilerine odaklanıyor. 25 dk.civarı 25 bölümden oluşuyor ( her bölümde 12 dk civarı 2 ayrı bölüm mevcut) ve Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izlenebiliyor.


PUFFIN ROCK (3-7 YAŞ) - Netflix

İrlanda yapımı çizgi filmde,  Puffin Rock adasında yaşayan kutup martısı Oona, küçük kardeşi Baba ve arkadaşlarıyla doğayı, öteki canlıları ve ilişkilerin önemini keşfediyor. Oona çok meraklı bir çocuk ve iklimler, hayvan türleri, doğa olayları, kardeş ilişkileri gibi pek çok konuda sakin ve sıcak maceralarını aktarıyor. 20 dk. civarı 26 bölümden oluşuyor ( her bölümde 7 dk civarı 3 bölüm mevcut) ve Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izlenebiliyor.


BLUEY (3-7 YAŞ) – Disney Junior

Avustralya yapımı çizgi filmde, 6 yaşında Bluey isimli hayal gücü geniş ve dünyayı keşfetmeyi seven bir köpek yavrusunun maceraları konu alınıyor. Bluey babası Bandit, annesi Chilli ve küçük kız kardeşi Bingo ile birlikte yaşıyor. Büyümek, kardeşler arası ilişkiler, aile yaşantısı, olumsuz duygularla başa çıkma, oyun oynamanın güzelliği gibi birçok öğretici temaya değinen çizgi film 2019 Uluslar arası Emmy Çocuk Ödüllü. Disney Junior Channel’da Bein Connect üzerinden yaklaşık  7 dk. bölümleri ile Türkçe Dublajlı olarak izleyebilirsiniz.


ASK THE STORY BOTS (KARŞINIZDA STORYBOTS) (4- 8 YAŞ) - Netflix

Bir bilgisayarın içindeki araştırmacı beş minik yaratık, küçük çocukların büyük sorularına cevaplar arıyor. Neden dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor? Gökyüzü neden mavi? Yağmur nasıl yağıyor? gibi soruların cevaplarını eğlenceli bir dille anlatıyor. Takım çalışmasının ve araştırmanın önemini vurguluyor, şarkılarla, tekrarlarla merak edilen soruların iyice öğrenilmesi pekiştiriliyor. 25-30 dk arası 22 bölüm Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izlenebiliyor. Şimdilik 3 sezon mevcut. Çıkış yılı 2016.


JUSTIN TIME / JUSTIN TIME GO (JUSTIN’İN MACERALARI) (4-8 Yaş) - Netflix

Yine okul öncesi çocuklara bilim, farklı ülkeler ve uygarlıklar, iyi insan olmanın önemi gibi birçok konuda katkı sağlıyor. Justin her bölümde, hayal dünyasına dalıyor ve hayali arkadaşları Olive ve Squidgy ile birlikte dünyayı dolaşıp doğayı ve diğer kültürleri tanıyor. Hindistan’dan Çin Seddi’ne, Aztek uygarlığından vahşi batıya, Avustralya’da Kuzey Kutbu’na kadar gitmediği yer kalmıyor. Her gittiği yerden de yeni bir şeyler öğreniyor. Kanada yapımı Justin Time, 23 dk. civarı (her bölümde 12 dk civarı 2 ayrı bölüm mevcut) 26 bölümü Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izlenebiliyor. Çıkış yılı 2011. Ayrıca Justin Time Go (Justin’in Maceraları) isimli yeni serisi devam niteliğinde 22 dk. civarı (her bölümde 12 dk civarı 2 ayrı bölüm mevcut) 13 bölümden oluşuyor ve yine Türkçe dublajlı olarak izlenebiliyor. Çıkış yılı 2016.


EARTH TO LUNA (LUNA’NIN BİLİM DÜNYASI) (4-7 YAŞ) – Minika Çocuk

Brezilya yapımı çizgi filme 6 yaşında dünyaya ve bilime meraklı bir kız çocuğu olan Luna’nın maceraları konu ediliyor. Küçük kardeşi Jüpiter ve evcil hayvanı gelincik Clyde ile birlikte yağmur nasıl oluşur, dinozorlar var mıdır, arılar nasıl bal üretir gibi her bölümde farklı bir konuyu şarkılar ve danslarla işliyor. 12 dakikalık bölümlerden oluşan serinin 4 sezonu ve 86 bölümü Türkçe dublajlı olarak Minika Çocuk kanalından veya youtube sayfasından izlenebiliyor.

EARTH TO LUNA İZLEME LİNKİ


JULIE’S GREENROOM (JULIE’NİN YEŞİL ODASI) (4 YAŞ ÜSTÜ) - Netflix

Çocukluğumuzun Susam Sokağında olduğu gibi, çocuklar için kuklaların veya gerçek insanların oluşturduğu programlar çok daha gerçekçi ve öğretici. Çizgi filmlerin dikkat sınırlarını zorlayan hızı bu tarz yapımlarda yok ve çok daha sakin. Ne yazık ki günümüzde bu tarz programlar yok denecek kadar az. Julie’nin Yeşil Odası ise bu açığı kapatacak nitelikte. Çocuklasinema sayesinde keşfettiğimiz bu yapımda, farklı kişiliklerle tasarlanmış 5 kukla çocuk, Julie Andrews ve asistanı Gus tarafından bir müzikal sahnelemek için eğitiliyorlar. Andrews her bölümde sahne sanatlarının bir dalında çalışan ünlü ve yetenekli konuklar ağırlayarak birlikte çocuklara şarkı yazmak, dans eğitimi, oyunculuk, şarkı söylemek, senaryo yazmak, kostüm tasarlamak gibi bütün temel bilgileri aktarıyor. Yetişkinlerin de bayılacağını düşündüğümüz Julie’s Greenroom 27 dk. civarı 13 bölümden oluşuyor ve yine Türkçe dublajlı olarak Netflix’ten izleyebiliyorsunuz. Çıkış yılı 2017.


BAY DO’NUN MÜZİK SINIFI (4 YAŞ ÜSTÜ) - Youtube

Keman sanatçısı ve bestekâr Volkan Gümüşlü tarafından çocukların geleneksel Türk Müziği enstrümanlarını tanımaları ve sevmeleri amacı ile üretilmiştir. Bağlama, keman, ney gibi Türk enstrümanlarının canlanarak Bay Do’nun müzik sınıfında öğrenci olduğu ve hem seslerini, hem maceralarını çocuklara sevimli bir dille anlattığı, 3 bölümlük animasyon serisini youtube’tan izleyebilirsiniz.

BAY DO'NUN MÜZİK SINIFI İZLEME LİNKİ


ÇOCUKLAR İÇİN HEM EĞİTİCİ HEM EĞLENCELİ YAPIMLAR” ile ilgili bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.