Kültür & Sanat • 11 Temmuz 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

ÇOCUKLARLA ARKEOLOJİ MÜZESİ’Nİ KEŞFEDELİM

Adana sonunda çok güzel ve modern bir müzeye 2017 Mayıs ayında kavuştu. Yapımına üç yıl önce başlanan Adana Müze Kompleksi, 1907 yılında kurulan ‘Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edildi ve yapımı hala devam ediyor.

68.530 metre kare hizmet alanıyla Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi olmaya aday gösterilen Adana Müze Kompleksi’nde şimdilik sadece Arkeoloji Müzesi açıldı. Önümüzdeki yıllarda Mozaik, Tarım, Sanayi, Kent, Etnografya ve Çocuk Müzesi bölümleri de açılması planlanıyor.

Orta bölümünde çok güzel ve büyük bir bahçeye ve bu bahçeye bakan bir kafeye sahip müzede, aynı zamanda çocuklar için atölyelerin yapılması planlanan bir eğitim alanı da mevcut.

Çukurova’nın köklü tarihinin anlatıldığı, çocuklarınızla birlikte mutlaka gezmeniz gereken, hatta bir kere gezmenin yetmeyeceği Arkeoloji Müzesinde isterseniz gelin kısa bir tur atalım.

Müzenin hemen girişinde “Anılarla Adana” isimli Adana’dan eski fotoğraflarının yer aldığı bir kolaj sizi bekliyor. Çocuklarınızla inceleyebileceğiniz, fotoğraflar üzerine konuşabileceğiniz, Atatürk’ü taş köprüyle anabileceğiniz güzel bir köşe olmuş.

Girişte bir müze planı asılı, bu plandan gezeceğiniz yerlere bir göz atabilirsiniz. Planda Mozaik Müzesi’de yer alıyor ama henüz açık değil. Arkeoloji Müzesi 8 bölümden oluşuyor.

A1 – Peleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı, A2 – Demir Çağı, A3 – Arkaik Dönem, Klasik Dönem, Helenistik Dönem, A4/5/6 – Roma Dönemi, A7 – Doğu Roma Dönemi, İslami Dönem, A0 – Lahitler ve Mezar Taşları

Bu çağların kısa bir özeti, yine hemen girişte “Uygarlıklar Sahnesinde Çukurova” adıyla fotoğraflar ve yıllarla birlikte kronolojik olarak verilmiş.

Biraz ilerlediğinizde sizi Güneş Sistemini anlatan bir sinevizyon gösterisi ve kıtaların oluşumunu anlatan kocaman bir dünya karşılıyor. Çocuklar için müzenin görsel olarak ve bilgi açısından en etkileyici alanlarından biri diyebilirim. Ancak ziyaretlerin çok az olduğu yaz aylarında bu bölümü pek açmadıklarını, okulların açılmasıyla 2017 Eylül’den itibaren açmaya başlayacaklarınıı ilettiler. Biz şanslıydık ve açık bir anına denk gelerek izleyebildik.

A1 Bölümünde milattan önce kullanılan avlanma aletleri, silahlar, tarım için kullanılan aletler, mutfak aletleri, çömlekler, çivi yazılı tabletler gibi yaşamın içinde kullanılan pek çok araç gereç sergilenmektedir. Ayrıca yaşam alanlarının canlandırıldığı küçük maketler ilgi çekicidir. Burada o dönemin evlerini, insanların kıyafetlerini, aletleri, işleri vs görmek mümkündür. Çocuklar bu canlandırma maketleri çok seveceklerdir.

Yine bu bölümde büyüklüğü ve tek başına sergilenmesiyle ilginizi ”Arabalı Tanrı Tarhunda” çekecektir. Bu heykel Adana’da Yüreğir ilçesinde, Çine köyü sınırları içinde, tarlada sürüm yapılırken bulunmuştur. İki boğanın çektiği savaş arabası ve araba üzerinde tanrı heykelinden oluşan bir kompozisyondur.

A2 ve A3. Bölümlerde yine ilerleyen dönemlerde Çukurova’da kullanılan aletler sergilenmektedir. Demir Çağı’nda Klikya Bölgesi dönemi yine maketle çok güzel canlandırılmıştır. Helenistik dönemde ise soyluluk alameti olan takılar ön plana çıkmaktadır. Yüzük, bilezik, küpe, kolye bunlardan bazılarıdır.

Üç alanı kaplayan Roma dönemine geldiğimizde bizi önce kadın ve erkek büstleri karşılamaktadır. Yine bu bölümde o döneme ait ölü gömme gelenekleri ve lahitler sergilenmektedir. Bu dönemde cam işleri daha çok gelişmiş ve vazo, şişe olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Roma’da yaşayan insanların canlandırıldığı balmumu heykellerini ise sanabilirsiniz. Yine Roma’da savaş alanında atıyla bir asker çok başarılı canlandırılmıştır. Osmanlı döneminden de yine üç balmumu heykel ilgi çekicidir.

Ortadaki geniş yeşil bahçe ve kafe bölümü sonbahar ve ilkbaharda çocuklar ve sizin keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Müze ve ziyaretçi arasındaki etkileşimi arttırmayı amaçlayan müze kompleksinde, okulların açılmasıyla birlikte aktif hale gelmesi planlanan öğretici çocuk atölyeleri olacaktır. Çocuk eğitim alanının bahçesinde bir adet kazı alanı bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara arkeoloji eğitimleri verilecektir. Detayların 2017 ayına doğru netleşeceğini iletmişlerdir.

Adres: Ahmet Cevdet Yağ Bulvarı. Döşeme Mahallesi. No:7 Seyhan/Adana (Acıbadem Hastanesi yanı)
Tel: 0322 454 38 57
Ücret: 5 TL (18 yaş altı çocuklar ücretsiz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir