Seyahat • 06 Eylül 2017
Yazar: Çocuklu Seyahat

ÇOCUKLU SEYAHAT GAZİANTEP HAYVANAT BAHÇESİ’NDE

Canınız sıkıldığı anda atlayıp 2 saatte varabileceğiniz bir cevher var Güneydoğu'da.

Gaziantep...

Adana'da Çocuk Olmak yeterince eğlenceli gelmediği durumlarda atlayıp bir de Gaziantep'te Çocuk Olmayı deneyin derim. 🙂 Çünkü burada bütün çocukların oldukça ilgisini çekebilecek devasa bir Hayvanat Bahçesi var.

Devasa derken abarttığımızı düşünebilirsiniz belki ama Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük, Avrupa'nın 2. ve Dünya'nın ilk 4 hayvanat bahçesinden biridir.

Geyiklerden, maymunlara, aslanlardan, kangurulara kadar birçok hayvanı görebilmenize olanak sağlıyor. Giriş ücretleri ise son derece uygun. Sivil 5 TL, Öğrenci 3 TL olarak belirlenmiş.

Gelelim hayvanat bahçesinin detaylarına.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi sadece sıradan bir hayvanat bahçesi değil, aynı zamanda içinde birçok etkinliği de barındıran bir tesis.

Öncelikle Hayvanat Bahçesi'ni baştan başa yürüyerek gezebileceğiniz gibi, panoramik trenle ücretsiz olarak yorulmadan da turlayabilirsiniz. Giriş kapısının önünden kalkan tren sizi genel olarak gezdirip tekrar giriş kapısına getiriyor. Ancak bu şekilde gezmek, hayvanları yakından görmenize ve daha fazla vakit geçirebilmenize engel oluyor.

Hayvanat bahçesinde yapılabilecek bir başka etkinlik de Safari turu. Çok fazla rastlanmayan bir etkinlik olduğundan biz de hemen katılmak istedik. Hayvanlardan bazılarının (geyikler, kuşlar, tavuklar vb.) serbestçe dolaşabildiği bir alanda safari otobüsüyle sizi gezdiriyorlar. Afrika'daki safarilerin tadını elbetteki alamıyorsunuz ama yine de günlük yaşantınızda geyikleri doğal ortamlarında görmek de herkese nasip olmayan bir görüntü 🙂 🙂 İşte bu görüntüyü Gaziantep Safari Turunda doya doya yaşayabiliyorsunuz. Bu tura da ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz.

Hayvanat Bahçesi'nde yapılabilecek bir başka etkinlikse at biniciliği... Atlar için ayrılmış bölümde, çocuklarınızı midilliye bindirip tur attırabiliyorsunuz. Böyle bir deneyimi yaşayan çocuğunuzun mutluluğunu hayal edin 🙂

Yine farklı bir etkinlik olarak Çocuk Hayvanat Bahçesi denilen bölüm karşınıza çıkıyor. Burada da çocuklara göre tasarlanmış minik bir çiftlik bulunuyor. Çocuklara, bakıcıların gözetiminde kuzu, tavuk, tavşan gibi hayvanlara dokunma ve onları besleme imkanı veriliyor.

Bir başka etkinlik olarak fok gösterisi olduğu bilgisini gördük ancak bu etkinliğe zamanımızın kalmayışından dolayı katılamadık. Gidecek olursanız akvaryum çevresinde sizi oklarla yönlendiren etkinlik alanına ulaşabilirsiniz.

Bu arada hayvanat bahçesindeki çok önemli bir detayı da paylaşmakta fayda var. Yine daha önce gittiğimiz hayvanat bahçelerinde göremediğimiz türden bir kafes sistemi yapılmış. Özellikle yırtıcılar bölümünde daha bariz olarak görebileceğiniz kot farkı bulunuyor. Hayvanların kafesleri konukların göz hizasında değil daha çok aşağısında inşa edilmiş. Böylece kafeslere yukardan bakarak bütün bölgeyi görebiliyorsunuz ve çocuklarınız da hayvanları görmekte zorlanmıyor.

Derin 17 aylık bir çocuk olmasına rağmen hiçbir hayvanda kucağımıza alıp görebilmesi için havaya kaldırmadık. Kendi boy hizasında her hayvanı görebildi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, barındırdığı hayvanların çeşitliliği kadar temizliği, yardımsever personeli ve bakımlılığıyla da tam notu hak ediyor.

Hala görmediyseniz, Adana'ya da bu kadar yakınken mutlaka bir haftasonunuzu ayırmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Kesinlikle pişman olmazsınız. Detayları hayvanat bahçesinin www.gaziantepzoo.org internet sitesinden inceleyebilirsiniz.

www.cocukluseyahat.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.