Kitaplar • 13 Eylül 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

DÜZENLEDİĞİMİZ DÖRT KÜTÜPHANE ETKİNLİĞİNDEN DETAYLAR

Kütüphane ile tanışma ve hikaye okuma etkinliklerimizin amacı çocukları küçük yaştan kütüphanelerle tanıştırmak, kitap sevgisini aşılamak, sorumluluk bilincini geliştirmek ve farklı etkinliklerle ücretsiz kullanım hakkına sahip olduğumuz kütüphanelerimizin işlevselliğini arttırmaktır. İstediğiniz zaman kütüphanelere gidebilir, bu etkinlikleri sizlerde düzenleyebilirsiniz. Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza bu sevgiyi aşılayabilirsiniz. Adana Merkez ilçelerdeki çocuk kütüphaneleri listesine sitemizden “Mekanlar” ’ın altındaki “Kütüphaneler” bölümünden ulaşabilirsiniz. Şimdiye kadar düzenlediğimiz dört kütüphane etkinliğinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bize bu etkinliklerde ilham olan Kütüpanne'ye de çok teşekkür ederiz. Kendisi çocukların kütüphanelerle buluşturulmasında, yurtdışındaki kütüphane örneklerinin bizlere tanıtılmasında öncülük etmektedir.

10 Temmuz 2017, Pazartesi – Ramazanoğlu Kültür Merkezi Çocuk Kütüphanesi

Bu etkinliğimizi 2-5 yaş arası 6 çocuk ve ebeveynin katılımıyla gerçekleştirdik. Bu kütüphane Adana'daki en yeni çocuk kütüphanelerinden, bu yüzden kitapların basım yılları daha yeni, kitaplar ise daha düzenli ve çocukların boylarına göre raflarda, kitapların isimleri görülecek şekilde sergilenmektedir. Ramazanoğlu Kütüphanesi ile ilgili detaylı bilgiye önceki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Etkinlik öncesinde Psikolojik Danışman Elzem Güçlü Arslan çocukların yaşına uygun tavsiye edebileceğimiz kitapları belirledi. Etkinliğimize gelen çocuklar anneleriyle birlikte kütüphane ve kitapları keşfettiler. Gönüllü okuyucumuz iki çocuk annesi ve İspanyolca okutmanı Eda Baykam bize sıcak sesiyle "Kısa Kulaklı Tavşancık" hikayesini okudu. Kendi oğlu Can'ın bu hikayeyi bilmesi ve annesini tamamlaması da ortama neşe kattı.

Hikaye bitiminde kütüphane kayıtları yapıldı, ödünç kitaplar alındı, anneler ve çocuklarla sohbet ortamı oluştu. Bize çok destek olan ve kütüphaneye değer katan kütüphane yetkilisi Fahrettin Bey, çocukların ödünç aldığı kitapları koyabilmeleri için üzerinde anlamlı sözler yazılı bez çantaları ve kitap ayraçlarını hediye etti. Biz de hazırladığımız küçük maskotları ilk etkinlik hatırası olarak çantalarla birlikte hediye ettik.


21 Temmuz 2017, Cuma – Ramazanoğlu Kültür Merkezi Çocuk Kütüphanesi


Bu etkinliğimizi 2-5 yaş arası 10 çocuk ve ebeveyn katılımıyla gerçekleştirdik, etkinliğin başında ebeveynlerimizle birlikte (bu sefer bir babamız vardı ve çok mutlu olduk) kütüphane ve kitaplar keşfedildi. İki çocuk annesi ve İspanyolca okutmanı Eda Baykam bize sıcak sesiyle "Annemin Çantası" hikayesini okudu. İkinci okuyuşumuzda ise bez çantalara hikayede geçen yara bandı, ekmek ve sütü saklamış olması çocuklara keyifli anlar yaşattı. Eda Baykam'a ne kadar teşekkür etsek az.

"Annemin Çantası” kitabı Sara Şahinkanat'ın şiirsel diliyle yazdığı, Ayşe İnan Alican'ın sıcacık resimlediği çok naif bir çocuk kitabı. "Güzel bir yaz günü. İki kardeş anneleriyle parka gidiyor. Çocuklar neye ihtiyaç duysalar çantadan çıkıveriyor. Acaba bu çanta süper güçlere mi sahip? Yoksa her şeyi akıl eden biricik anneleri mi?" Annelerin gururunu okşayan bu güzel hikaye 2-2,5 yaş üzeri için uygun olup, bizim de en sevdiklerimizde baş sıralarda yerini aldı.

Hikaye bitiminde yine kütüphane kayıtları yapıldı, ödünç kitaplar alındı, anneler ve çocuklarla sohbet ortamı oluştu. Gelen anne ve miniklerine pozitif enerjileri ve katılımları için, kütüphane yetkilisi Fahrettin Bey’e de bize çok destek olduğu ve bez çanta hediyesi için çok teşekkür ederiz.


16 Ağustos 2017, Çarşamba – Adana İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü

Misafirlerimizden önce, Psikolojik Danışman Elzem Güçlü Arslan'la birlikte faydalı bulduğumuz kitapları ayırdık ve masaların üzerine yerleştirdik. Bu etkinliğimizde 3-7 yaş arası 20 çocuk ve ebeveynimizin vardı. Sonra ebeveynlerle birlikte (yine bir babamız vardı bizi mutlu eden) çocuklar kütüphane ve kitapları keşfettiler. Adana İl Halk Kütüphanesi en büyük ve en eski kütüphane olduğu için, çocuk kitapları sayısı çok fazla ve hepsi üst üste duruyor, basım yılları da eski. Bu yüzden incelemek biraz zaman alıyor ama yine de çok keyifli kitaplar var içlerinde.

Sonra çocuklarla yukarıdaki sahneye geçtik ve Moyo Masal'dan Duygu Şahlar ve Nisa Akyıldız eğlenceli sunumlarıyla çocuklara 'Zamanın birinde geri geri yürüyen kerevitlerin (tatlı su ıstakozu) ülkesinde, küçük bir kerevitin “Ben ileri yürümek istiyorum!" diye fısıldamasıyla' başlayan hikayesini müzikli bir anlatımla canlandırdılar. Bu eğlenceli hikaye ve sunum için Duygu, Nisa ve Ferhat'a ne kadar teşekkür etsek az, hiçbir karşılık beklemeden bizim için oradaydılar.

Hikaye bitiminde kütüphane kayıtları yapıldı, ödünç kitaplar alındı, anneler ve çocuklarla sohbet ortamı oluştu. Etkinliği tekrarlamak ve yeni, farklı etkinliklerde görüşmek üzere sözleşerek ayrıldık. Gelen ebeveynler ve miniklerine pozitif enerjileri ve katılımları için çok teşekkür ederiz.

Bize çok destek olan kütüphane yetkilileri Ozan Bey ve Hülya Hanım çocukların ödünç aldığı kitapları koyabilmeleri için üzerinde anlamlı sözler yazılı bez çantaları hediye ettiler. Kitap ve kırtasiye sponsorumuz Kitapland ise çocuklara hareketli renkli başlıklarıyla kalemlerini sundu. Çok teşekkür ederiz.


9 Eylül 2017, Cumartesi - Adana İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü

Bu etkinliğimizi 3-6 yaş arası 15 çocuk ve ebeveyni ile birlikte gerçekleştirdik, anne ve babalarla (aslında yine bir babamız vardı) birlikte kütüphane ve kitaplar keşfedildi. Anaokulu öğretmen Semanur Deveci çocuklara kütüphanede yer alan "Gergedanlar Krep Yemez" kitabını tatlı sesiyle okudu.

"Annenin ve babanın seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu? Bu hisler içindeki Begüm isimli küçük kızın, kendisini dinlemeyen ailesine evdeki mor gergedanın gerçekten var olduğunu ve hatta krep yemeyi çok sevdiğini anlatmaya çalışmasının hikayesi." 2 yaşın üzerindeki çocuklar için birlikte okuyabileceğiniz Pearson yayınlarından 'Gergedanlar Krep Yemez' kitabını sizlere de tavsiye ederiz.

Hikaye bitiminde kütüphane kayıtları yapıldı, ödünç kitaplar alındı, anneler ve çocuklarla sohbet ortamı oluştu. Bize çok destek olan kütüphane yetkilileri Ozan Bey ve Hülya Hanım çocukların ödünç aldığı kitapları koyabilmeleri için üzerinde anlamlı sözler yazılı bez çantaları hediye ettiler. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ederiz.

DÜZENLEDİĞİMİZ DÖRT KÜTÜPHANE ETKİNLİĞİNDEN DETAYLAR” ile ilgili bir yorum

  1. “Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’ya kulak verelim:
    İlk İstanbul seyahatine giderken istediği kitaplar o kadar fazlaydı ki, karton kutular buldurup kütüphaneye getirtmiştim.Tam içine kitapları doldurtmak üzereyken Atatürk kütüphaneye geldi ve ne yaptığımı sordu. ‘İstediğiniz kitapları karton kutulara aldırdım, onların içine koydurup özel trene naklettireceğim.’ deyince ‘Dur, bekle biraz.’ dedi. Kitap adedine şöyle bir baktıktan sonra kütüphaneden çıktı, odasına gitti. Biraz sonra bir baktım ki iki tane cephane sandığını muhafız alayı erleri getirip kütüphaneye koyuverdiler ve gittiler. Ne olduğunu anlamadım, bakıp dururken Atatürk içeri geldi, benim şaşkın şaşkın baktığımı görünce ‘Ne o Nuri oğlum, şaşırdın değil mi? Şaşırma şaşırma, savaşta bunlarla cephane taşıdık, sen o zamanlar çocuktun bilemezsin, bu sandıklar benim için çok önemlidir. Şimdi o savaş bitti, yeni bir savaşımız başlıyor. O da kültür ve sanat savaşımızdır ve okumakla, kitapla olur. İşte şimdi cephane taşıdığımız o sandıklara kitaplarımı koy, bu sandıklarla taşınsın, cephanenin yerini kitaplar alsın.’ dedi.”

    Kütüphane ile tanıştırma, kitap okuma ve çocuklarımızın merakını körükleme onlar için yapabileceğimiz en değerli şey fikrimce, yaşam savaşında daima güçlü olabilmelerinin ilk koşulu bilgi ve bilim, etkinliklerinizi takip ediyor ve sizleri takdir ediyorum, emeğinize sağlık:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.