Kitaplar • 02 Ekim 2020
Yazar: Elmas Dirim Erdinç

DÜNYAYI KEŞFETMEYİ SEVEN ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ

Seyahat etmeyi seven bir aile olarak oğlumuza verdiğimiz uyku arkadaşı küçük bir yerküreydi 🙂 Çeşit çeşit yerkürelerle başlayan ilgisi artarak devam ederken, keşfetmeyi seven bir çocuk oldu. Biz de onun keşiflerine ışık tutabilmek için yaşına uygun kitaplarla destek olmaya çalışıyoruz. 4 yaşından itibaren başlayan atlas ve haritalar içeren kitap merakının sizlere de fikir vermesi dileğiyle.

Kitapları incelemek ve satın almak için tıklayın


1. Dünyanın En Güzel Ülkesi (4 yaş üstü)

Abm yayınlarından çıkan kitabın yazarı Özge Altınok Lokmanhekim. Bu bir hikaye kitabı, ormanlar kralı aslanın dünyanın en güzel ülkesini bulma macerasıyla başlıyor ve tüm hayvanlar ülkelerini anlatıp tanıtıyor. Kitap dinleyicide o ülkeye dair merak uyandırıyor. Peki aslan hangi ülkeyi seçiyor, dünyanın en güzel ülkesi hangisi? Çocuğunuzun dikkatini bu konulara çekmek istiyorsanız başlangıç kitabı olabilir. Hatta bu kitabı okurken elinizin altında bir da harita bulundurursanız şahane olur. Eğlenceye eğlence katarsınız. Kitaba dair minik bir etkinliği de ABM yayınlarının sayfasından sizin için ekledik:

https://www.abmyayinevi.com.tr/uploads/dosyalar/DEGUEtkinlik.pdf


2. Çıkartmalı Dünya Atlası (4 yaş üstü)

1001 Çiçek Yayınevi’nden çıkan bu kitabı gördüğümde stickerlı olması beni cezp etti. Oğlum da diğer birçok çocuk gibi stickerlı kitaplara bayılıyor.

Dünyanın en ünlü ve görülmeye değer yerlerini resimlerle tanıtıyor. Kitapta 7 kıta var ve her kıta için 2,şer sayfa ayrılmış. Haritada numaralandırılmış yerleri aynı numaradaki çıkartmayla eşleştirerek eğlenceli hale getirmişler. Güney Amerika’da Machu Picchu kentini, Afrika’da Masa dağını, Avrupa’da Pisa kulesini ve diğer birçok şehri simgeleyen anıtları ve yerleri stickerlarıyla eşleştirip yapıştırıyorsunuz. Kitabın içinde dünya bayraklarının tanıtıldığı bir bölüm de var. Burada da bayrak oyunu uydurup oynayabilirsiniz.  Ayrıca dünyanın en uzun nehirleri, binaları en yüksek dağları ve diğer rekorları gösteren bir bölümü de var. Kitap hafif olması sebebiyle de yolculukta veya restoranda ailece yemeğe çıktığınızda çocuğunuzu oyalamak için harika bir seçenek.


3. Çocuklar İçin Resimli Atlas (5 yaş üstü)

Bu kitap Türkiye iş Bankası Kültür Yayınları’ndan. Ülke ülke, kıta kıta dünyayı tanıtan bir atlas. Kıtaların gösterildiği bölümlerde birtakım sorular da bulunuyor. “Bir uçan balık bulabilir misin?”, “kivi meyvesi nerede yetişir?” “Rushmore Dağı anıtında kaç kişinin yüzü var?” gibi benzer sorularla çocuğu kitaba bağlayıp odaklanmasını da sağlıyor. İçindeki illüstrasyonlar çok ilgi çekici. Atlasın renkleri de çok göz alıcı. Ülke bayraklarını da tanıtıyor. Oğlum bayraklara da çok düşkün olduğu için atlaslarda ilk dikkat ettiğimiz şey oluyor. Bu atlasın yazılarının boyutu küçük, çocuğunuz okuma bildiği halde okumak istemeyebilir ama sizin okumanızdan da çok keyif alacağına eminim. Zaten bu bir atlas önemli olan haritayı okuyabilmek değil mi?


 4. Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var? (5 yaş üstü)

Taze Kitap yayınevinden çıkan ve Zeynep Sevde ile Kerimcan Akduman’ın yazdığı bu kitap çocukların hatta sizin bile belki daha önce hiç duymadığınız ülkelerden bahsediyor. Dünya’nın en ücra postanesinin Antarktika’da olduğunu, Alaska’nın bundan 150 yıl önce Rusya’ya ait olduğunu, Yakutsk’da mamut müzesi olduğunu, Atakama’da çölde yaşayan tek penguen türü olduğunu biliyor muydunuz? Bunun gibi birçok değişik ve ilgi çekici bilgiler bu atlasta yer alıyor. Sayfanın dizaynı, resimler, yazının boyutu her şeyiyle çocuklara çok hitap eden bir atlas. Aslında 8 yaş üstü olarak geçiyor ancak farklı ülkelere, atlaslar, yeni bilgilere meraklı daha küçük yaş çocuklarınızla da keyifle okuyabilirsiniz. Biz çok sevdik.


5. Atlas (5 yaş üstü)

Domingo yayınevinden çıkan bu atlas birçok kitap ve atlaslara göre büyük boyutlarda. Oğlum bu atlası o kadar çok sevdi ki uzun bir süre başucundan hiç ayırmadı. Bu atlas belli başlı ülkeleri tanıtıyor. Bu ülkelerin nüfus bilgileri, yüzölçümleri ve konuşulan diller sayfanın belirgin yerinde yazılmış. Resimlerle de ülkenin fiziki şekillerini görebiliyorsunuz. En çok bulunan hayvanlardan tutun da kültürel mirası, yaşayan ünlü insanları, yemekleri, bitkileri ve bunun gibi nice şeyleri gösteren bir kitap. Büyük boy haritaları, ödüllü tasarımı ile incelemesi de keyifli oluyor. Senelerce ara ara açıp inceleyebileceğiniz bir kitap. Kitabın son sayfasında da ülkelerin bayraklarını gösteriyor.


6. Atlas Etkinlik Kitabı (5 yaş üstü)

 Yine Domingo yayınevinden çıkan Atlas kitanının devamı niteliğinde olan Atlas Etkinlik Kitabı aslında bağımsız olarak da kullanılabilir. Bu kitap çocuğun yaratıcılığını sergilemesine imkan veriyor. Bazı sayfalarda da bilgisini pekiştirecek şekilde etkinlikler var. Daha önce hiç atlas ve harita almadıysanız bu kitaptan başlamamanızı öneririm, biraz bilginin de olması bu kitap için çok daha iyi olur.


7. Dünya Haritası Boyama Kitabı (4 yaş üstü)

Pia yayınevinden çıkan bir kitap. Ben boyama kitaplarını sevmiyorum ve önermiyorum ancak bu sıradan bir boyama kitabı değil. Ülkeleri ve kıtaları onları simgeleyen şeylerle çizmişler. Çocuktan da bunları boyamasını istiyor. Oğlum bu kitabı da severek boyadı. Son sayfasında da ülke bayrakları var ve bunları da uygun renklerle boyaması gerekiyor. Resimler biraz küçük olduğu için okul öncesi çocuktan çok okul çağındaki çocuklara daha çok hitap ediyor bence.

Boyama kitapları çocuklara sınırlı alan boyaması yaptırarak kas gelişimlerini destekler. Yaratıcılıklarını geliştirmelerine, kendilerini resimle ifade etmelerinin önünü kapatır. Önüne boş bir kağıt koyduğunuzda ise hayallerini, duygularını, düşüncelerini ifade edecek yolu bulacaktır.


8. National Geographic Kids Dünya Atlası (8 yaş üstü)

Bu kitap Beta Kids Yayınevi’nden. Dünyayı keşfetmek isteyen çocuklar (hatta yetişkinler) için hazırlanan, ülkeler hakkında detaylı bilgi edinilebilecek harika bir atlas. Fiziki ve siyasi haritalarla da resimlendirilmiş olup harita okumayı da öğretiyor. Oğlum bu atlası tek başına incelemek istemiyor çünkü sayfa yapısı ve resimler biraz daha okul çağındaki çocuklara hitap ediyor. Resim yerine fotoğraf kullanıldığı için çocuğunuzun ilgisine ve yaşına göre almanızı öneririm.


9. First Sticker Book of Flags (4 yaş üstü)

Usborne yayınlarından çıkan bir kitap. Yine çıkartmalarla dolu renkli mi renkli bir kitap. Kıta kıta ayrılmış bu kitapta ülkelerin bayraklarının çıkartmaları var. Onları bulup ülkelerin olduğu yere yapıştırıyorsunuz. Resimleri ve renkleri çocuklara hitap ediyor. Keyifli bir kitap. Tırtıl Kids veya Happynest gibi İngilizce kitaplar satan kitabevlerinin internet sitelerinde bulabilirsiniz.


DÜNYAYI KEŞFETMEYİ SEVEN ÇOCUKLAR İÇİN KİTAP ÖNERİLERİ” ile ilgili 3 yorum

  1. Verdigin tum tavsiye kitaplar gibi bunlarinda harika olduguna eminim yarin ilk is bakacagim.
    Tesekkur ederiz,

  2. Mükemmel kitaplar çok beğendim. Hepsini aldım sadece First Sticker Book of Flags bulamadım. Eğer satan bir yeri bilen varsa bana bilgi verirse çok sevinirm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.