Ebeveyn • 27 Kasım 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

DÜZENLEDİĞİMİZ EBEVEYN SOHBETLERİNDEN DETAYLAR

Adana’da Çocuk Olmak ve Elzem Güçlü Arslan’ın yolları bir Temmuz günü kesişti. Proje fikirleriyle dolu ufak bir toplantı sonrası iki projeyi hemen hayata geçirmeye karar verdiler. Birincisi Elzem Güçlü Arslan’ın sitede yer alan ebeveynlere yönelik bilgilendirici ve keyifli yazılarıydı. İkincisi ise ebeveynlere dokunabilmek ve daha çok fayda sağlayabilmek için “Ebeveyn Sohbetleri”. Fikir küçük gruplarla bilgilendirici, keyifli, sıcak, herkesin fikrini rahatlıkla söyleyebileceği sohbet ortamlarının sağlanmasıydı. Bu fikirle kendimize sıcak mekanlar bulmaya, güzel içerikler hazırlamaya çalıştık ve davet ettiğimiz ebeveynlerle şimdiye kadar 4 güzel sohbet gerçekleştirdik. Instagram sayfamızdan da ulaşabileceğiniz etkinlik detaylarını sizler için bu yazımızda derledik.

İlk “Ebeveyn Sohbetleri” çağrımızı “Gelin Tanışalım” sloganıyla başlattık. 15 kişi olarak belirlediğimiz sohbetimize 60 üzerinde kişi katılmak isteyince, hem aynı konuyu tekrar etmeye, hem de sohbetleri düzenli olarak gerçekleştirip kişi sayısını arttırmaya karar verdik.

1. Ebeveyn Sohbeti: (25 Temmuz 2017, Salı, Saat:18:00)

Elzem Güçlü Arslan’la ilk ebeveyn Sohbetimizin konusu "Ebeveyn Çocuk İlişkisinde Tutarlılık" oldu. Storie Store’da gerçekleşen keyifli sohbetimize 1-6 yaş aralığında çocuk sahibi olan yaklaşık 15 ebeveyn katıldı. Önce tanışma oyunları oynandı, Adana'da Çocuk Olmak'tan Begüm Kardeşler kısaca siteden ve neler yaptıklarından bahsetti, ebeveynlerin siteyle ilgili önerileri, fikirleri alındı. Sonra boyama aktivitesiyle tutarlılık üzerine farkındalık yaratıldı. Kırtasiye sponsorumuz Turgut Özal Bulvarında yeni açılan Kitapland oldu ve bize gerekli malzemeleri sağladı.

 • Tutarlılık neden önemlidir?
 • Çocuklar ile iletişimimizde yaptığımız hatalar neler?
 • Davranışlarımız ile çocuklarımıza nasıl mesajlar veriyoruz?
 • Çocuğun hayatındaki diğer yetişkinler ve tutarlılık

başlıkları altında Elzem Güçlü Arslan ebeveynlerin beğenisini kazanan sunumunu örneklerle süsledi, ebeveynlerde kendi deneyimlerini paylaştı ve böylece interaktif bir sunum oldu.

Ebevynler yüzyüze ve sosyal medya üzerinden de beğenilerini ilettiler.

Sonrasında Elzem Güçlü Aslan sohbetin kalıcı olması adına sitemizde BLOG bölümümüzden ulaşabileceğiniz “EBEVEYN ÇOCUK İLİŞKİSİNDE TUTARLILIK” isimli bir yazı hazırladı.

2. Ebeveyn Sohbeti: (9 Ağustos, Çarşamba, saat:18:00)

İlk sohbetin tekrarı niteliğindeki Elzem Güçlü Arslan’la ebeveyn sohbetimizin ikincisinin de konusu "Ebeveyn Çocuk İlişkisinde Tutarlılık" oldu. İlk sohbette katılımın az kişi ile limitli olması ve talebin çok olması sebebiyle aynı konu tekrar edildi. Coshecha’da gerçekleşen sohbetimize 1-6 yaş aralığında çocuk sahibi olan yaklaşık 25 kişi katıldı.

Bu etkinliğimize çocuklarına duyarlı iki babamız katıldı ve bizi çok mutlu ettiler, babaların katılımının artarak devam edeceğine inanıyoruz. Yine Elzem Güçlü Arslan’ın keyifli sunumuyla güzel bir sohbet geçirince, yazdan sonra Eylül ayında yeni konuyla “Ebeveyn Sohbetleri”’ne devam kararı aldık.

3. Ebeveyn Sohbeti: (21 Eylül, Perşembe, Saat: 19:00)

Elzem Güçlü Arslan’la üçüncü ebeveyn sohbetimizin konusu "Çocuklar ve Cinsellik" oldu. Nöbetçi Kütüphane’de gerçekleşen sohbetimize 0-6 yaş çocuk sahibi olan yaklaşık 40 ebeveyn katıldı. Bu etkinliğimize çocuklarına duyarlı üç babamız katıldı ve bizi çok mutlu ettiler.

Önce tanışma ve farkındalık oyunları oynandı, sonra;

 • Özel bölgeler neden özeldir?
 • Çocuklar neden "zor" sorular sorarlar?
 • Çocukların cinsellik hakkındaki soruları karşısındaki tutumumuzun çocuklar üzerindeki etkileri nelerdir?
 • Davranışlarımız sözlerimizden neden daha etkilidir?

sorularına Elzem Güçlü Arslan ebeveynlerin beğenisini kazanan cevaplar verdi, örneklerle süsledi, ebeveynler kendi deneyimlerini paylaştı ve böylece herkesin faydalandığı güzel bir sunum oldu. Etkinliğimizde bize ev sahipliği yapan Nöbetçi Kütüphane ekibine ayrıca çok teşekkür ederiz, sohbetimizin sonunda kendilerini, neler yaptıklarını, nasıl kurulduklarını katılımcılara kısaca anlattılar.

4. Ebeveyn Sohbeti (2 Kasım 2017, Perşembe, Saat:19:00)

Elzem Güçlü Arslan’la dördüncü ebeveyn sohbetimizin konusu "Çocukla İletişim" oldu. Nöbetçi Kütüphane’de gerçekleşen etkinliğimize 2-6 yaş arası çocuk sahibi olan yaklaşık 40 ebeveyn katıldı. Bu etkinliğimizde çocuklarına duyarlı üç babamız da vardı ve gelmeleri bizi çok mutlu etti.

Önce tanışma ve farkındalık oyunları oynandı, sonra;

 • Çocuğum okulda geçirdiği gün hakkında neden benimle konuşmuyor olabilir?
 • Çocuğumun duygularını ifade etmesi için neler yapabilirim?
 • Çocuğumla oyun oynarken nelere dikkat etmeliyim?

sorularına Elzem Güçlü Arslan ebeveynlerin merakla dinlediği cevaplar verdi, örneklerle süsledi, ebeveynler kendi deneyimlerini paylaştı ve böylece faydalı bir sunum gerçekleşti.

Heyecanla ilerleyen günlerdeki sohbetlerimiz için hazırlanıyor ve siz Adanalı ebeveynlerimizi bekliyoruz. Göstermiş olduğunuz ilgi, sevgi ve destek için çok teşekkür ederiz.

DÜZENLEDİĞİMİZ EBEVEYN SOHBETLERİNDEN DETAYLAR” ile ilgili 6 yorum

 1. Gerçekten elzem hanımla sohbet bir harika😃 bu sohbetler inanın bize çok şey katıyor,bazen kendimize yüksek sesle söyleyemediklerimizi söyleme fırsatı buluyoruz bu sohbetlerden sonra🙂 o yüzden yaptığınız bu şeyin her bir anı çok faydalı ve özel..çok teşekkürler begüm hnm ve elzem hanim..💕💕

  1. Bu güzel yorumunuz için esas biz çok teşekkür ederiz, faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize 🙂

 2. Etkinliklerden ve hatta sitenizden yeni haberdar oldum. Kaydolabileceğimiz bir mail listesi falan var mı? Bir daha kaçırmak istemem 🙂

  1. İyi günler Emine hanım. Tam da bu konu üzerinde çalışmaktaydık. Sitemizi güncelledik. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkacak olan forma mail adresinizi yazarak, ya da iletişim kısmına girerek haftalık bültenimize kaydolabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.