Kitaplar • 19 Aralık 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

YENİ YIL RUHUNU YANSITAN ÇOCUK KİTAPLARI

Hayat aslında her gün benzer ritminde akıp giderken, yılın bu son günlerinde içimizde bir sevinç dalgası gezinmeye başlamıyor mu? Geride kalanlardan çok, önümüzdeki günlere baktığımız yegâne zamanlar. Listeler yapılıyor; yapılacaklar listesi, beklentiler listesi ve kitapseverlerin vazgeçilmezi okunacaklar listesi. Yeni yılda okunacaklar listenizde hangi kitaplar var bilmiyoruz ama bu yıl bitmeden çocuklarınızla okuyabileceğiniz veya yılbaşı hediyesi olarak satın alabileceğiniz, içinde yeni yıl esintileri olan beğendiğimiz kitaplardan bahsetmek istiyoruz sizlere.

Bu derlememiz sırasında farkettik ki, Noel Baba, çam ağacı gibi kavramların belki de bizim kültürümüzde olmaması sebebiyle bu konuda çok fazla çocuk kitabı bulunmuyor veya Türkçeye çevrilenlerin sayısı oldukça az. Ancak 2017 yılı ile birlikte yeni çeviri kitapların eklenmiş olması sevindirici bir haber. Yılbaşı akşamı sevdiklerimizle birlikte olmak, hediyeler vermek, güzel yeni yıl temennilerinde bulunmak ve ufak kutlamalar yapmak bizim paylaştığımız kitaplar içerisindeki sevdiğimiz mesajlar oldu.

Bu yazımızı 5 yaşındaki oğluyla birlikte çok sayıda kitap okuyan ve kitaplarla ilgili dolu dolu, faydalı paylaşımlarda bulunan Şirin Falay’la birlikte hazırladık. Bizi kırmayıp katkıda bulunduğu için çok teşekkür ederiz. Yazının büyük bölümü ve ilk iki kitap önerisi kendisine ait olup, diğer kısımlar bizim derlemelerimizdir. Keyifli okumalar.

1. Pati Kedi ve Yılbaşı Macerası (Eric Litwin) - (2+ Yaş)

Macera yılbaşından bir gün önce hastalanan Noel babanın, çocuklara hediyelerini götürmesi için Pati Kedi’yi aramasıyla başlıyor. Pati Kedi’nin bu görevi yerine getirirken söylediği şarkısı ve rengârenk resimleriyle, mesaj verme derdi olmayan, çok tatlı bir kitap. Pati Kedi serisinin diğer kitaplarını bilenler, bu kitapta da aynı neşeyi yakalayacaklarına emin olabilirler.


2. Orman Orkestrası Kış Şarkıları Müzikli Kitabım (Fiona Watt) – (1+ Yaş)

Adından anlaşıldığı üzere, kitaba bitişik tuşları sayesinde hikâyeyi yaşatma konusunda çok başarılı. Yılbaşı partisinde bir konser verecek olan hayvanlar, enstrümanlarıyla bu konsere hazırlanıyorlar. Her çevrilen sayfada başka bir hayvanın hazırlığını okuyor ve o hayvanın resminin bulunduğu tuşa basarak müziğini dinliyorsunuz. Ve sonunda da tabii ki konseri! Çocukların ilgisini çekeceğini tahmin etmek zor olmasa gerek? Okuduktan ve dinledikten sonra enstrümanların çıkardığı sesleri dinleyerek hangi enstrümana ait olduğunu tahmin etme oyunu da oynayabilirsiniz. Türkiye İş Bankası Yayınlarından çıkan bu güzel kitabı, müziklerinden keyif alacaklarını düşünerek 1 yaşından itibaren çocuklarınıza okuyabilirsiniz. 2 yaşından itibaren ise anlamlandırarak dinleyeceklerdir.


3. Dombili Yeni Yılı Kutluyor (Judith Kerr) – (3+ Yaş)

İşte size taptaze bir kitap, henüz 8 Aralık’ta Hep Kitap aracılığıyla raflarla buluştu. Yazarı Judith Kerr 1923 tarihinde Berlin'de doğdu. Daha sonra İngiltere’de yaşamaya başladı, yazarlık ve çocuk kitaplarına illüstratörlük yaptı. 94 yaşında olan yazar hala hayattadır. Orijinal ismi Mog olan Dombili serisi bir kedinin gözünden hikayeler anlatmaktadır, 1970 yılında başlayan serinin kitapları 2000’li yıllarda artarak yeni maceralarla devam etmiştir. “Dombili Yeni Yılı Kutluyor” ‘da bir yılbaşı arifesi telaşı vardır. Yürüyen ağaç ve alışılmışın dışındaki olaylar Dombili’yi çatıya kaçırır. Oradan aşağı inmesi ise maceralı olacaktır. Çam ağacı, hediyeler, ailenin büyükleriyle sevgi dolu bir yılbaşı ortamı sıcak bir yeni yıl hikayesi vaat ediyor.


4. Vini ile Vilbur ve Noel Baba (Valerie Thomas ve Korky Paul) - (4+ Yaş)

Vini ile Vilbur yine dünyada çok satan çocuk kitapları serilerinden. Yaratıcıları yazar Valerie Thomas ve çizer Korky Paul. Birçok maceraya ek olarak 2016 yılında Noel Baba’yı da seriye eklediler. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan bu bölümde sakar cadı Vini ile kara kedi Vilbur heyecan içindeler. Ama bir talihsizlik sonucu yılbaşı gecesi Noel Baba onların bacasına sıkışıp kalıyor. Hediyeleri dağıtmak için süre azalınca Vini ile Vilbur’da Noel Baba’ya yardım etmeye karar veriyorlar. Detaylı ve güzel çizimleriyle çocukların bolca incelemesine olanak sağlayacak bu kitap, sihir, Noel Baba, uçan geyikler gibi kavramlarla hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacak nitelikte.


5. Sevecen ve Tomurcuk - Yeni Yıl Kutlaması (Erika Bartos) – (2,5+ Yaş)

Budapeşteli yazar Erika Bartos’un Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Sevecen ve Tomurcuk serisinden daha önce farklı maceralarını okumuş ve sevmiştik. Serinin yeni yıl ruhunu yansıtan kitapları: Noel Baba, Yılbaşı Kurabiyeleri ve Yeni Yıl Kutlaması. “Yeni Yıl Kutlaması” kitabında Sevecen ile Tomurcuk süslemek için ormanda çam ağacı ararken yaralanmış bir kırkayakla karşılaşıyorlar. Yeni dostlarını iyileştirerek hemen kutlamalarına dahil ediyorlar, tabi ona sürpriz bir yeni yıl hediyesi hazırlamayı da unutmuyorlar. Yeni yıl heyecanı, hediye hazırlama ve özel günleri sevdiklerinle kutlama gibi naif mesajları olan güzel bir hikaye.


6. Penguen Curcunası – Yılbaşı Fişekleri (Jeanne Willis) (8-12 Yaş)

Hep küçük çocuklara yönelik kitap mı tanıtacağız, son kitabımız 8-12 yaş okuyuculara yönelik. İngiliz yazar Jeanne Willis’in Penguen Curcunası serisinden Yılbaşı Fişekleri. Yine Türkiye İş Bankası yayınlarından çok yeni Türkçeleştirilen kitap tam da yeni yıl havasını yansıtıyor. Noel Baba Kent Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edecek ve penguenleri bir heyecan dalgası sarıyor. Çünkü penguenler ilk defa yılbaşı kutlayacaklar. Kardan penguen yaparlar, ağacı süslerler ve tabi ki hediyeler en sevdikleri kısım olur. 185 sayfalık kitap komik ve keyifli bir dille yazılmış. Henüz bu eğlenceli penguenleri tanımıyorsanız seriye “Yılbaşı Fişekleri” ile başlayabilirsiniz.


Çocuk kitaplarını sevenler, bu sıcacık hikâyeleri okurken tıpkı çocuklar gibi başka bir dünyanın kapılarını araladıklarını hissedeceklerdir eminiz. 2018’in mucizeleriyle gelerek, hepimize çok daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu hissettirmesi dileğiyle, mutlu yıllar!

YENİ YIL RUHUNU YANSITAN ÇOCUK KİTAPLARI” ile ilgili 2 yorum

  1. Ellerinize sağlık. Yeni yıl hepimize bu yılda sevdiklerimizle birlikte olma, bol bol kitap okuma-paylaşma, sağlık, hayırlı kazançlar ve tabiki mutluluk getirsin.🙏🎄🎄🎄🎄☃️☃️☃️☃️☃️

  2. Harika bir derleme olmus.Yogun bir kitap alaştırma dönemi içindeyken bunlar bana bonus oldu 🤗 paylasimda emegi gecen herkese tesekkurler🙂💕

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.