Kitaplar • 20 Haziran 2017
Yazar: Adana'da Çocuk Olmak

EN SEVDİĞİMİZ KÜTÜPHANEYE ZİYARET

Bundan birkaç ay önce, iki yaşını biraz geçen oğlumla Adana’da çocuk kütüphanelerini gezmeye başladık. Henüz kreşe gitmediğinden hafta içi sakin zamanlarda, sadece bize ait olan kütüphanelerin, kitapların havasını soluduk. Zaten sınırlı sayıda olan kütüphanelerin arasında, bize uzak olmasına rağmen (zaten yakında yok), en sevdiğimiz Ramazanoğlu Kültür Merkezi Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi oldu.

Bir odanın içerisinde çocukların boylarına göre, alçak renkli raflara az az özenle dizilmiş, yeni kitaplar. Renkli küçük masalar, sandalyeler. Çocuklar bu güzel kitaplardan raflardan seçerek, masalarda kendileri bile inceleyebilir. Bazı küçük maketler, oyuncaklar, oyun halısı da var ancak çok sınırlı sayıda.

Açıkçası kitapları da çok beğendim, aslında oğluma satın almayı düşündüğüm kitapların çoğunu burada buldum. Mesela 1 yaşından itibaren küçük erkek çocuklarının bayıldığı Nesil Çocuk’un “Küçük Beyler” serisinin bütün kitapları var. Pearson yayınlarının Tombik Ayı serisi, Köpekler Bale Yapmaz, Gergedanlar Krep Yemez, Sara Şahinkanat’ın “Annemin Çantası” bu kütüphaneden alıp da bayıldığımız kitaplar oldu. (Aldığımız kitapların bazılarının fotoğraflarını aşağıda bulabilirsiniz.)

Birkaç kereden sonra artık kütüphaneden aldığımız kitapları tanıyor ve onların geri gideceğini, daha çok okumamız gerektiğini ve özenli davranmamız gerektiğini kavrıyor. Kütüphaneden aldığınız çocuğunuzun çok sevdiği kitapları, sonrasında kitapçıdan satın alarak, çocuğunuzun kitaplığına da ekleyebilirsiniz. Oğlumun ismine ve kendi ismime kimliklerimizle kayıt açınca, ikimizin de üç kitap hakkıyla altı kitap alabiliyoruz. 15 gün içerisinde geri götürmemiz gerekse de, süreyi uzatma hakkımızla bir aya kadar kitaplar bizde kalabiliyor. Birkaç güne bir, tek tek kendisine verdiğim kitapları, uyku öncesi veya gün içerisinde birlikte okuyoruz, zaten bir süre sonra ezberlediğinden, o bana okumaya başlıyor sayfaları.

Kütüphane yetkilisi Fahrettin Bey ise size çok yardımcı oluyor. Ayrıca KOAH sisteminden istediğiniz kitabın hangi kütüphanede olduğuna bakabilir, kütüphane bazında arama yapabilirsiniz. http://koha.ekutuphane.gov.tr/

Kış aylarında Pazar, Pazartesi, yaz aylarında ise Cumartesi, Pazar günleri kütüphane kapalıdır. 8:30-17:00 saatleri faaliyet göstermektedir. Bu yaz günlerinde okullarında kapanmasıyla kütüphaneye gitmek çocuklar için çok güzel ve faydalı bir aktivite olacaktır. Kütüphaneden aldığınız kitaplar çocuğunuz hafızasında güzel anılar olarak kalacak ve ileriki yaşları için önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Ramazanoğlu Kültür Merkezi Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi bilgileri icin tiklayiniz.

EN SEVDİĞİMİZ KÜTÜPHANEYE ZİYARET” ile ilgili 2 yorum

  1. Begümcüm yine çok faydalı bir yazı olmuş, okuduktan sonra hemen ilk fırsatta Asya’yı götürürüm diye düşünmüştüm ama kütüphane çalışan anneleri hiç düşünmemiş saat konusunda. Aslında cumartesi günleri açık olabilir çalışan ebeveynler için, bu fikri de sunarsan sevinirim Fahrettin Bey’e…

    1. Çok teşekkürler. Yazın Ramazanoğlu Kültür Merkezi kompleksinin haftasonları tamamen kapalı olması sebebiyle, kütüphane kısmını ne yazık ki açamıyorlarmış. Ancak yazın haftasonlari Adana İl Halk Kütüphanesi Çocuk Bölümü Cumartesi günleri açık ve aslında kitap çeşitliliği çok daha fazla. Sadece kitaplar üst üste olduğu için iyice araştırıp çocuğa sunmak gerekiyor. Kütüphane detaylarına sitedeki KÜTÜPHANELER bölümünden ulaşabilirsin. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.